Nemocnice v Chebu se dočká nového centrálního příjmu, který bude pohodlný pro všechny příchozí pacienty, a také opravy oddělení ARO a JIP. To vše přijde na 70 milionů korun z rozpočtu Karlovarského kraje.
Práce začnou podle předsedy představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Jiřího Fojtíka v listopadu, dokončení se očekává v červnu 2009. Jiří Fojtík ovšem už dnes počítá se skluzem, takže jako reálné datum dokončení stavebních úprav vidí spíš září příštího roku.
Zdravotní sestry a veškerý personál už se dnes chystá na zahájení stavby a dělá vše pro to, aby pacient nepocítil žádné změny.
Na to, jak si KKN vedla v minulém roce a jak letos, jsme se zeptali předsedy představenstva KKN Jiřího Fojtíka.

Jak tedy vypadá v KKN?
Například když se podívám do Karlových Varů, tak vidím nejen, že už se rozběhne stavba pavilonu akutní medicíny a centrálního příjmu, vznikne zde plnohodnotné kardiocentrum a nakoupila se řada zdravotnické techniky. U Sokolova se mi vybaví, že jsme koupili za 11 milionů korun nový CT přístroj, nový oční laser za dva miliony korun a finišuje tam stavba centrálního příjmu. A když vezmu Cheb, tak zde je plánovaná stavba centrálního příjmu. Na jedné straně máte veškerou ambulantní péči a nemusíte běhat po celé nemocnici, na straně druhé intenzivní medicínu v podobě JIPu, ARA a tyto prostory budou klimatizované, protože hygienické předpisy to vyžadují, takže pacienty čeká daleko větší komfort. Ve všech třech nemocnicích běží zásadní investiční akce. Navíc v Chebu se nakoupily nové postýlky, operační sály jsou nově vybavené.

Co personál? Je jeho počet dostačující?
Bavil jsem se s hlavní sestrou tady v Chebu. Podle ní se situace stabilizovala. Problémy se řeší, zaznamenali jsme určitý posun, nemocnice nejdou od desíti k pěti.

A v současné době?
Když se podívám očima pacienta a přijdu na ambulanci, chtěl bych, aby bylo hezky vymalováno, pěkné lino, tvarované lavice. Ty právě teď kupujeme, snažíme se, aby místa, kde jsou lidé soustředěni nejvíce, byla vybavena přednostně. Na to jdou z části i peníze za regulační poplatky. Na lůžkovém oddělení pacient logicky nejvíce ocení postel. Mou vizí je, mít pokoje hotelového typu. To znamená, kvalitní postel s kvalitní matrací, výškově nastavitelný stolek a do budoucna klimatizované pokoje s vlastním sociálním zázemím a aby nebyly na pokoji více než dvě nebo tři osoby. Město Cheb nám darovalo tři miliony korun, za které se nakoupilo více než sto lůžek včetně matrací. V podstatě se dá říct, že interna bude mít kompletně nové vybavení, chirurgie z části, asi deset postelí se dalo na oddělení následné péče a když jsme s hlavní sestrou probírali, kolik by bylo třeba ještě lůžek, aby byla kompletně vybavená nemocnice, došli jsme k tomu, že je třeba ještě sto až sto deset postelí. Chceme požádat město Cheb, jestli nezvažuje poskytnutí podobného daru ještě v příštím roce.

Jak si vede nemocnice po ekonomické stránce?
Jediný, kdo poznal, že šetříme, byli naši dodavatelé. Letošní opatření bylo takové: ať to nepozná zaměstnanec a ať to nepozná pacient. Celé je to založené na cenových úsporách a jsem schopen doložit, že to, co jsme si předsevzali, jsme i dodrželi. Ušetřili jsme na materiálu řádově přes 30 milionů korun, za právní a auditorské služby tři miliony korun. V osobních nákladech jsme uspořili od počátku roku pět milionů korun. Takže si myslím, že efekt to přineslo. V tomto směru bych chtěl poděkovat Ivaně Svobodové, vedoucí ekonomického úseku, která dnes dojíždí do Varů a velmi mi pomohla. Za prvních sedm měsíců letošního roku vykázala akciovka ztrátu 15 milionů korun, zatímco loňská ztráta za celý rok byla 122 milionů korun. Snažíme se většinu práce i udělat sami a nevyhazovat peníze, uzavřel Fojtík.