VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez pošty budou od ledna Třebeň, Vojtanov a Nebanice

Chebsko: Pro obyvatele obcí to znamená, že zůstanou bez služeb Poštovní spořitelny

2.9.2008
SDÍLEJ:

Pošta v Třebeni k 1. lednu 2009 skončíFoto: DENIK/Nataša Šmatová

Rušení poštovních úřadů hýbe v současnosti také chebským okresem. Jak Deník zjistil, o poštu přijdou obce Nebanice, Třebeň a Vojtanov.
Pro občany těchto míst to znamená, že zůstanou bez možnosti vyřizovat si své finanční záležitosti. Mnozí z nich totiž využívali služeb Poštovní spořitelny.
„Pošta si dělá, co chce,“ zlobili se lidé v dotčených obcích. „Jejich služby jsou předražené, reklamace vyřizují špatně, o dobrém doručování si může člověk nechat jen zdát, i když jsme doma, dostáváme oznámení o uložení zásilky,“ jmenovali nedostatky. „Teď ještě budeme muset jezdit bůh ví kam, abychom si vybrali peníze. Hlavně, že nám pořád vychvalovali Poštovní spořitelnu, že je dostupná na nejvíce místech v republice,“ nenacházeli slov, jak vyjádřit své rozčilení. „Jsou tu převážně staří lidé, kteří ani nejezdí vlakem, aby si mohli vyřídit své záležitosti ve městě,“ poznamenala rozhořčeně starostka Nebanic Jana Balko. „Mě to přijde takové drsné. V devadesátých letech všichni utíkali na vesnici, slibovalo se jim, že tu bude lépe a dnes jsme v situaci, kdy lidem nemůžeme téměř nic nabídnout,“ řekla.
Stejně hovořil také starosta Třebeně Antonín Kalina. „Kdybychom se nepostarali sami, nemáme ani obchod,“ rozčiloval se. „Nabízeli jsme, že poště odpustíme nájem, nedávno jsme investovali do modernizace, nechali jsme například renovovat sociální zařízení. Když jsem se ptal, zda to není zbytečné, ujišťovali mě z pošty, že určitě ne. A najednou, po dvou měsících, přišla rána, že se pošta ruší. Vždyť si ti lidé nebudou moci vyřizovat spoustu záležitostí, třeba vybírat peníze,“ pokračoval.
I vojtanovský starosta Ljubo Fistr si postěžoval, že stavební úpravy, které radnice nechala udělat v objektu, byly prakticky k ničemu. „Polovina místních lidí jsou obyvatelé starší 60 let a do nejbližší Skalné, kde je pošta, odsud není autobusové spojení,“ přidal se k nářkům.
Jak se starostové dozvěděli, existuje možnost, jak zachovat poštovní úřad v obci, ale radnice by musely platit roční náklady na provoz, což znamená 180 tisíc korun na rok 2009. Tato částka je pro obce s počtem obyvatel pod jeden tisíc velmi vysoká.
Znamená to tedy, že od 1. ledna 2009 zůstanou jmenované obce bez pošty.
„My jsme držitelé poštovní licence a poštovní služby, byť ve změněné formě, zůstanou lidem zachovány,“ vyjádřila se mluvčí pošty Dita Václavíková. „Poštovní spořitelna není náš subjekt, v současné době jednáme s ČSOB, která tuto instituci provozuje,“ řekla. „Co se týká poštovních služeb, ty zůstanou lidem zachovány, jde jen o změnu formy obsluhy,“ vysvětlila.
Tato forma poskytování poštovních služeb spočívá v tom, že do vsi bude denně zajíždět doručovatel, který zákazníkům umožní vyřídit si administrativní úkony poštovního charakteru či zaplatit složenky. O tom, kde a kdy bude v konkrétní obci, se podle Václavíkové lidé z dotčených míst dozví nejpozději v říjnu.
Příští týden by měl být zveřejněn seznam míst, kde se pošta zruší, jak informovala Václavíková. V současné době prý ještě probíhají jednání se starosty a seznam dosud není definitivní.
Starostové mají na výběr. Buď přistoupí na pojízdnou poštu, nebo se budou podílet na nákladech na provozování pošty, případně může v obci vzniknout poštovna, kterou s poštovním know how provozuje soukromý subjekt.

Autor: Nataša Šmatová

2.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení