Fauly – téma, které hýbe kolektivními sporty, především pak fotbalem a hokejem. Od drobných šrámů po vyřazení z činnosti sportovce do konce života. Přibývá faulů, měly by se brutální zákroky zařadit mezi trestné činy? Na nejen tyto otázky jsme hledali odpovědi u Zdeňka Procházky, současného trenéra Unionu Cheb a bývalého prvoligového hráče pražské Sparty a Českých Budějovic.

„Je pravda, že hra je stále rychlejší, proto si nemyslím, že by faulů nějak přibylo. Podle mého názoru rozhodčí nastolili trend hráče víc chránit. Jsou fauly neúmyslné, které vyplývají z přemíry snahy a nasazení, ty jen těžko vymizí, ty prostě k fotbalu patří a fotbalista, když jde na hřiště, musí s takovými zákroky počítat. Pak jsou ale zákroky, které jsou evidentně cílené se záměrem zranit a u těch by se možná mohlo sáhnout i k přísnějšímu potrestání,“ domnívá se Procházka, který si vybavuje jeden zbytečný a nešetrný zákrok v utkání Unionu Cheb s Plzní.

„Tehdy plzeňský Leitl u postranní čáry úplně zbytečně zajel zezadu do našeho Maška. Faul, který nic neřešil, míč už byl v zámezí. Mašek měl zpřetrhané křížové vazy a půl roku byl vyřazený ze hry. Takové fauly bych trestal hodně přísně, stejně jako nebezpečnou hru loktem, zákroky bez míče a podobně. To do fotbalu rozhodně nepatří,“ míní kouč, podle kterého se česká nejvyšší soutěž nezařazuje k těm nejtvrdším. „Když se často dívám na anglickou ligu, je tam řada zákroků na hranici únosnosti.“