Nejčastěji kupují lidé na Chebsku vlastní bydlení na hypotéku. Vyplývá to ze zkušeností pracovnice chebské realitní kanceláře Šárky Vernerové.
„Dělám tak čtyři až pět prodejů do měsíce a zhruba v padesáti procentech kupují lidé na hypotéku,“ řekla.
„Hotově většina lidí zaplatit nemůže, to jen ta bohatší skupina obyvatel,“ uvedla.

V současnosti je na českém trhu k dispozici mnoho produktů přímo uzpůsobených financování bydlení. Kdejaký finanční ústav, ať už bankovní či nebankovní, nabízí různé hypoteční úvěry.

Hypotéka ve své podstatě je úvěr poskytnutý organizací a zajištěný takzvaným zástavním právem k nemovitosti.
Zastavená nemovitost musí být pojištěna proti živelním rizikům a pojistka vinkulována na úvěrující banku. Zástavní právo banky poskytující úvěr potom musí být v listu vlastnictví na prvním místě. Další věcí, kterou od vás každá banka bude vyžadovat, je znalecký posudek na nemovitost, jíž bude úvěr zajištěn. Seznam soudních znalců, z nichž může klient vybírat, má obvykle každá banka svůj vlastní. Podle toho, na kolik znalec nemovitost odhadne, se pak odvíjí výše částky, kterou zákazníkovi banka půjčí. Pokud si přeci jen nejste jisti, obraťte se na odborníky.

Ti vám pomohou při procházení celou administrativou při získávání hypotečního úvěru. Zkonzultují s vámi vaše představy, doporučí dobu splácení i dobu fixace, pomohou se znaleckým posudkem a připraví také vaši příjmovou část, která je pro posuzování žádosti stěžejní.
„Stejně se člověk jen tak nedočká, záleží i na příjmech domácnosti,“ konstatoval Cheban Jan Sivák.