VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úrazů je stále hodně

Chebsko - Na Chebsku často padají dělníci z výšky. Záchranáři je musí transportovat na specializovaná pracoviště

28.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Záchranáři vyjíždějí na Chebsko kvůli pracovním úrazům poměrně často. Informoval o tom mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Lukáš Hutta.

„Na Chebsku je pracovních úrazů hodně a často bývají velmi vážné,“ sdělil. „Vyžadují často letecký transport na specializovaná pracoviště,“ poznamenal.
„Jak pátrám v paměti, je na Chebsku takových úrazů nejvíc. Většinou se jedná o mnohačetná poranění s poškozením páteře či hlavy.“
Jako příklad uvedl dělníka, který při stavbě obchodního centra v chebském Dragounu spadl z desetimetrové výšky nebo dalšího, který se zřítil na chebském sídlišti Skalka z lešení při opravě panelového domu.

„Firmy musí vést evidenci pracovních úrazů,“ uvedla mluvčí úřadu práce Marie Sýsová. „Nám je ale nenahlašují, to je záležitost Inspektorátu bezpečnosti práce.“

Zákon hovoří o tom, že zaměstnavatel, u něhož k pracovnímu úrazu došlo je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu a neměnit stav na místě úrazu do doby objasnění příčin.

Zákon uvádí i to, že úraz zaměstnavatel hlásí státnímu zástupci nebo územně příslušnému útvaru Policie ČR, nasvědčují-li zjištěné skutečnosti tomu, že v souvislosti s pracovním úrazem byl spáchán trestný čin, územně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce, došlo-li k úrazu na pracovišti, stavbách a při činnostech, které podléhají jeho dozoru nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu, podléhá-li činnost, pracoviště nebo technické zařízení vrchnímu dozoru podle zvláštního zákona (paragraf 39 odstavec 1 zákona o hornické činnosti), vyžaduje-li poškození zdraví hospitalizaci zaměstnance delší než pět dní, příslušnému odborovému orgánu nebo zástupci zaměstnanců pro oblast BOZP, pojišťovně, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu.

Plněním pracovních úkolů je:
výkon pracovních povinností vyplývajících z pracovního poměru, jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele nebo na podnět odborové organizace, rady zaměstnanců nebo zástupce pro oblast BOZP – tato činnost musí směřovat k prospěchu zaměstnavatele, činnost na podnět ostatních zaměstnanců, činnost z vlastní iniciativy – pokud k ní není třeba zvláštní oprávnění nebo není konána proti výslovnému zákazu zaměstnavatele – zpravidla se jedná o činnost při odvracení škody, dobrovolná pomoc organizovaná zaměstnavatelem – například sponzorská pomoc školám činnost, která je předmětem pracovní cesty.

Autor: Nataša Šmatová

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Sokolov v sobotu patřil triatlonistům
92

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení