Také v chebském okrese se objevila nákaza včelím morem. Stalo se tak minulý rok na podzim.
Veterináři vyhlásili kolem výskytu pětikilometrové karanténní pásmo. Chovatel, u kterého odborníci nemoc zjistili, musel zlikvidovat včelíny, včely i veškeré náčiní.

„Včelařím už nějaký pátek, takže vím, jak je nemoc nebezpečná a že je nutné opravdu všechno důkladně spálit. Bakterie vydrží ve sporách až deset let,“ varuje místní včelař Jan Horký.

„Včelaři dostanou sice od státu kompenzace, je ale těžké začít znovu. Poté, co vám skončí v ohni výsledky několikaleté dřiny, se nedivím, že to mnozí nedokážou a raději skončí. “

Další vzorky medu od včelařů na Tepelsku byly naštěstí be známek výskytu nákazy.

Deník o tom informoval tamní dlouholetý včelař Jaroslav Větrovec. „Poslední vzorky se odeberou na jaře a pokud i ty budou bez závad, máme jistotu, že jsou naše včelstva zdravá,“ doplnil před časem Větrovec.
„V současné době má naše organizace dvaatřicet aktivních členů a další čtyři včelaře, kteří museli svoje včelstva kvůli nákaze zlikvidovat. Ti nyní čekají, co bude a přemýšlejí, jak dál,“ potvrdil Větrovec s tím, že včely a včelaře v České republice neohrožují jen nemoci, ale také nezájem státu o opylovací službu, kterou včely také plní.

„Kilogram cukru v současnosti stojí přes dvacet korun. K tomu, aby včelstvo přezimovalo, potřebuje mít zásobu alespoň patnácti kilogramů cukru. Přitom dotace od státu na zazimování jednoho včelstva je pouhých 153 korun,“ vypočítává Větrovec s tím, že za kilogram jakostního medu dostane včelař ve výkupu třicet korun.

„Chovat včely je v současnosti ekonomicky nevýhodné. Mnozí omezují chovy a ani mladí se k nám příliš nehrnou,“ posteskl si Větrovec.
„Obchody jsou plné nekvalitního medu z Argentiny nebo z Číny a přitom o kvalitní domácí med nemají obchodní řetězce zájem,“ poznamenal. „Přitom je pro člověka nejlepší med, sesbíraný v místě jeho bydliště.“

(jid, šma)