VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charitní Den otevřených dveří Chebany nezajímal

CHEB - Pracovníci nízkoprahového denního centra a ubytovny pro bezdomovce Betlém chtěli veřejnosti představit svou činnost, ale neuspěli

29.9.2007
SDÍLEJ:

Pracovníci chartitní ubytovny Betlém uklízejí areál bývalé krajinné výstavy k plné spokojenosti chebské radniceFoto: DENÍK/ Jan Buriánek

Dnem otevřených dveří chtěla diecézní charita Plzeň představit občanům činnost svých zařízení. Ne vždy se ale setkala se zájmem, například v chebském denním centru a noční ubytovně Betlém se žádný zájemce z řad Chebanů neukázal.

Zájem ale projevil manželský pár se sousedního Německa, který podle slov pracovnice Betléma Petry Písecké bral jako naprostou samozřejmost, že přivezl sponzorský dar v podobě několika pytlů ošacení, hygienických potřeb a mikrovlnné trouby.
„Řekli nám, že toho mají moc a že se prostě chtějí podělit,“ uvedla. „Prý přijedou zase na jaře, tak si máme do té doby promyslet, co bychom od nich potřebovali.“

Noclehárna nabízí potřebným celkem třicet míst pro muže a šest pro ženy, v současné době ji obývá šestnáct mužů a pět žen.
„Zároveň máme čtrnáct pracovních míst v projektu ´Zpět do práce II´,“ uvedl Pavel Barták, jenž je odpovědný za chod zařízení.
Tento projekt, který má snahu vrátit lidi bez domova a bez práce zpět do běžného života, je poměrně nákladná záležitost. Betlém jej provozuje z různých finančních příspěvků. „Od 1.června 2008 chceme vytvořit sociální podnik s tím, že bychom byli samostatně výděleční,“ nastínil Barták další možnost fungování ubytovny.

To by znamenalo, že by se musela vytvořit udržitelná pracovní místa a klienti Betléma, kteří by se do pracovního procesu zapojili, by dostávali mzdu. Vše ale ještě záleží na tom, jak rychle bude představiteli ČR schválena potřebná legislativa.

Zatím si ubytovna vydělává například burzami oblečení, které se v Betlémě nashromáždí a nevyužije pro klienty.
Jedna taková se bude konat už 13. října mezi 9. a 12. hodinou v chebském Kassu.
„Výtěžek půjde na naši činnost,“ upřesnil Pavel Barták.

V současné době pracují klienti ubytovny v ulicích města Cheb, a to na základě dohody města a Betléma.
Uklízejí v ulicích Koželužská, Ašské, Komorní, Na Hilárii, mají na starost areál krajinné výstavy a druhý břeh Ohře. Zároveň postupně pokračují v přípravných pracích na opravu bývalé vily Union. Ta by měla být k užívání připravena do roku 2010, ale podle Bartákových slov asi bude muset charita město Cheb požádat o prodloužení termínu, protože získání dotace na opravu není jednoduchá záležitost.

Komentář k tomuto článku najdete zde:

29.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení