VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cheb bude mít díky dvěma příznivcům letadel památku na to, že zde fungovalo historicky první vojenské letiště v Českých zemích

Cheb -Pomník bude odhalený na Den boje za svobodu a demokracii - 17. listopadu.

25.10.2011
SDÍLEJ:

DOPRAVIT třináctitunový kámen na místo, kde bylo první chebské letiště, nebyla žádná legrace. Foto: Foto: Milan Daněk

VÁCLAVA SIMEONOVÁ

Na celém území Československa fungovalo před více než devadesáti lety jediné letiště - to chebské. A právě jeho slávu má připomínat památník, který připravují dva členové chebského ultralight clubu. Odhalený bude na Den boje za svobodu a demokracii - 17. listopadu.

„Pomník připomínající existenci historicky prvního vojenského letiště v Českých zemích bude zanedlouho odhalen naproti hřbitovu v místech, kde se v letech 1917 – 1947 toto letiště nacházelo,” uvedl Luděk Matějíček, zakladatel Ultralight Clubu Cheb, letecký historik a také autor populární knihy Chebská křídla. On a známý chebský advokát Zdeněk Ptáček se rozhodli slávu a význam letiště připomenout.

„Třináctitunový žulový kámen už byl přepraven na místo a bude ještě doplněn o pamětní desku a informační tabuli s fotografiemi a trojjazyčným textem,” podotkl Matějíček, který vysvětlil, že první chebské letiště vzniklo již v letech 1916 – 1917.

„Vybudovalo jej město Cheb na svých pozemcích na základě zájmu rakousko-uherské armády. Projektem a realizací byl pověřen chebský radní, architekt a stavitel Pascher,” popisoval.

„V červenci 1917 zde byla umístěná cvičná a doplňovací jednotka, a tím se toto letiště stalo prvním a jediným v zemích Koruny české bývalého mocnářství,” přiblížil jeho historii. „Po vzniku Československa v roce 1918 bylo i jediným na celém území republiky a jediná použitelná letadla se nacházela právě zde. V Chebu však byla vyhlášena samosprávná provincie Deutschboehmen, a proto byla v listopadu 1918 podniknuta slavná výprava setníka Rošického, která letiště obsadila a získala tak nové republice její první vojenská letadla,” vyprávěl.

Mimo to bylo letiště i svědkem první letecké tragédie v našich zemích.

„Připomenout bychom si letiště ale nemohli bez společnosti Agroslužby Cheb, která nám kámen poskytla, a Spedice Tekaz a Domo, a.s., kteří se skvěle zhostili náročného úkolu dopravy a instalace,” chválil Matějíček.

Autor: Václava Simeonová

25.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení