VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alkohol už má v centru Chebu červenou

Cheb - Zákaz požívání alkoholu na veřejných prostranstvích začne v Chebu platit již v úterý

26.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Konzumovat alkohol v ulicích Chebu se stane od začátku července minulostí. V úterý zde začne totiž platit vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Zákaz se týká převážně historického jádra města.

Problémy s postávajícími opilými individui měli i v Hranicích u Aše, kde stejná vyhláška platí od 1. května. Nejdřív plnila svůj účel a problémoví lidé se stáhli do ústraní. Ačkoliv jim hrozí pokuta, začínají zákaz porušovat. Vymahatelnost pokut od nemajetných občanů je téměř nulová.
„Chtěli jsme zabránit postávání různých živlů na ulicích, především u obchodů,“ uvedl starosta města Hranice Jan Hýbl. „Nejen že to nevypadá dobře, ale tito lidé se neměli kde vymočit.“ Je proto jasné, že tuto potřebu řešili v parcích, v horších případech přímo na ulici. Jan Hýbl popsal, že v prvních dnech platnosti vyhlášky potíže zmizely. „Lidé, kterých se to týká, se stáhli. Bohužel, začínají se opět otrkávat, takže jsme byli nuceni tuto situaci řešit ve spolupráci s policií,“ dodal.

Podobně se strachují také v Chebu. Ti, kterých se vyhláška týká nejvíc, lekdy nemají na víc, než na lahev piva. Pokud dostanou pokutu, chybí jim peníze na zaplacení. Nemají tedy co ztratit.

Stejnou vyhláškou o zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích se rozhodlo již bojovat s opilci na ulicích již na třicet měst v České republice. „Podobnou vyhlášku, jež měla zabránit některým negativním jevům na veřejných prostranstvích, schválili Chebští již v roce 2003,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Po peripetiích s Ministerstvem vnitra České republiky a Ústavním soudem musel Cheb záhy ustoupit názoru, že obce takovou pravomoc nemají.“ Názor se však, při rostoucí potřebě regulovat určité činnosti, postupně obrátil o 180 stupňů, a tak se nyní obcím ponechává určitá volnost, aby si pořádek ohlídaly samy.

Chebští zastupitelé schválili městskou vyhlášku o zákazu konzumace alkoholických nápojů na vymezených veřejných prostranstvích na svém posledním jednání.

A na kterých místech si již občané lahváče neotevřou?

„Zákaz se týká historického jádra města, tedy území městské památkové rezervace,“ vysvětlila Kuželová. Dále se vyhláška týká areálu bývalé krajinné výstavy, parků Sady míru u autobusových zastávek a Městské sady, třídy Svobody a náměstí Milady Horákové před nádražím. I zde ale platí výjimky. „Vyhláška se nevztahuje na předzahrádky, ale ani veřejné akce, jako jsou městské slavnosti, kulturní pořady, sportovní klání, vánoční či velikonoční trhy a podobně,“ dodala mluvčí.

Občanům nedodržujícím městskou vyhlášku hrozí bloková pokuta do jednoho tisíce korun, případné vyšší sankce pak budou řešeny ve správním řízení.
Chebané, kteří byli svědky zrušení vyhlášky před lety, jsou spokojení. „Doufám, že bude konečně klid,“ řekl dvaadvacetiletý Jaroslav Dvořák z Chebu. „Mnozí z těch, co pijí třeba u obchodů, bývají také agresivní. Já se jim ubráním, ale mívám strach o přítelkyni. Mnohokrát na ni pokřikovali.“

Autor: Václava Simeonová

Co si myslíte o nové chebské vyhlášce proti veřejné konzumaci alkoholu

Je naprosto zbytečná

0 %

Konečně. Opilci se ztratí z centra

100 %

Hlasovalo: 7

Anketa byla ukončena

Místo události:
26.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V malém kraji je nás už zase méně. Kde se pokles zastaví?

DALŠÍ SLAVNÁ „BALKONOVKA“ vznikla pro 50. ročník Tourfilmu. Tomáš Třeštík vyfotil cestovatele Miroslava Stingla.

Tip pro vás: Tourfilm slaví půl století

FOTOGALERIE/AUDIO: Energie smetla i Rytíře a je v tabulce první

Karlovy Vary - Energie se v šestém kole WSM ligy potkala s tabulkovým sousedem, do KV Areny dorazilo po třech letech k soutěžnímu utkání Kladno.

OTÁZKA PRO: Blanku Andrášikovou, z Muzea Cheb

I letos připravujete Knihobraní v chebském muzeu. Přiblížíte, kdy se na něj mohou lidé těšit?

Naši prvňáci z 1. ZŠ Cheb

Chebsko - Ve středu 27. září najdete v Chebském deníku prvňáky z 1. ZŠ Cheb.

Upadl jsem na zem a útočník mě stále bil, líčí útok napadený záchranář

Karlovarský kraj – Z brutálního útoku jednadvacetiletého agresora se od víkendu zotavuje řidič Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Při opakovaném napadání utrpěl vážná poranění v obličeji a zatím netuší, kdy se bude moci vrátit zpět pomáhat svým kolegům zachraňovat životy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení