VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cheb chce zpátky svůj les v Bavorsku

Cheb - Německá strana upírá městu Cheb volně nakládat se svým majetkem

29.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

PETR PRZECZEK
Cheb/ Ke stamilionovému historickému majetku v Německu se snaží už od roku 2002 dostat město Cheb. Německá strana stále brání městu s ním nakládat. V minulosti byla radnice rozhodnuta dotáhnout spor o les a několik objektů až k mezinárodnímu soudu ve Štrasburgu. V posledním období ale radnice změnila přístup.

Les u Tirschenreuthu o rozloze zhruba 623 hektarů, několik budov a prameniště město získalo v roce 1927.
V roce 2001 uznal německý soud les jako historický majetek města. Ten v současné době spravuje bavorská vláda, která Chebu upírá právo s ním nakládat. Bavorsko chtělo, aby výnosy z lesa šly do nadace na obnovu chebských památek. S tím ale město Cheb nesouhlasilo.

„Na svém posledním zasedání městští zastupitelé odsouhlasili prodej nepatrné části majetku v Německu. Jedná se hájenku, kterou si chtějí koupit její nájemci – němečtí manželé,“ uvedla tisková mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Historický majetek města v nedalekém Bavorsku je totiž v nucené správě. Ta je daná německým zákonem z roku 1965. Ten může zrušit jen mezistátní ujednání nebo německý soud. Město dokonce nemá ani přístup ke kontu, na kterém se shromažďují peníze z výnosů.
„Mezistátní jednání vedená na nejrůznějších úrovních zatím nic nepřinesla a německé soudy neměly vůli nařídit jednání,“ sdělila mluvčí radnice Martina Kuželová.

„Pokud německé úřady odmítnou akceptovat prodejní smlouvu na prodej domu svým vlastním občanům, spor se dostane do úplně jiné roviny,“ zdůraznil chebský místostarosta Miroslav Plevný. „Už se nebude jednat o spor města Chebu s Německem, ale o při města Cheb a německých občanů s německým státem,“ dodal Plevný. Úřady by tak zákon o nucené správě uplatňovaly nejen vůči Chebu ale také proti svým vlastním občanům.
„A to je v tomto případě úplná novinka. To si budou muset německé úřady zodpovědět úplně jinak,“ řekl místostarosta Plevný.

„Na druhou stranu pak platí, že pokud prodej projde, tak nebudou moci úřady říkat, tohle jde a tohle ne. Bude to precedens do budoucnosti,“ poznamenal chebský starosta Jan Svoboda.

„Nejde o prodej hájenky a její cenu, ale o to, prolomit to, co nám bránilo manipulovat s tím majetkem,“ vysvětlil podstatu posledních kroků chebské radnice místostarosta Plevný.

O hájenku u německé vesnice Neualbenreuth projevili v roce 2007 zájem její nájemci, němečtí manželé. Sami ji na své náklady v letech 1993 až 1994 zrekonstruovali. Akceptovali dokonce kupní cenu ve výši 80 tisíc eur.
Cheb chce při konečném řešení problému využít i svých vstřícných kroků vůči německé straně. Zejména při zřízení německého vojenského hřbitova v Chebu.

To stále řada občanů v Chebu městu zazlívá.
„Radnice měla postupovat obráceně. Nejdřív ať Němci vrátí městu les, a pak s ním jednat o hřbitově. Takhle mají Němci všechno. Les i hřbitov,“ řekl jeden z odpůrců německého hřbitova v Chebu Eduard Šulc.

Řada Chebanů ale ani neví o tom, že město má nějaký majetek za hranicemi.
„O žádném lese v Německu ani nevím. Pokud ale Němci brání městu s ním něco dělat, tak je to pěkné svinstvo. Jsme přece všichni v jedné Evropě, tak vůbec netuším, na co si Němci v tomto případě hrají. My jim také v ničem nebráníme,“ reagoval na dotaz Deníku Jan Šimeček z Chebu.

Autor: Petr Przeczek

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení