VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolševník dusí celé Chebsko

Cheb - Kvůli majitelům, kteří nepečují o své pozemky, se rostliny nekontrolovatelně rozšiřují

19.7.2008
SDÍLEJ:

Bolševník je agresívní rostlina, která působí na Chebsku stále větší problémyFoto: DENÍK/ Jan Buriáneik

Bolševník velkolepý už není postrachem pouze pro obce na Mariánskolázeňsku. Kvůli své rozpínavosti se už objevil i na březích Jesenické přehrady.
„Stačí se jen projít podél přehrady mezi Všeboří a Dřenicemi. Rostou tu až třímetrové rostliny,“ řekl David Žáček z Chebu. „Každým rokem jich tu přibývá. Nikdo je pořádně neseká. Přitom je to tak nebezpečná rostlina,“ dodal znepokojeně.

Bolševník velkolepý pochází z Kavkazu. Šťáva z lodyh a listů způsobuje na denním světle těžké poleptání a puchýře, které se špatně hojí. Jizvy, které šťáva způsobí, zůstávají na kůži dlouho patrné a někdy se nezahojí vůbec. Bolševník se navíc rychle rozmnožuje a zamořuje celé okolí. Majitelé pozemků by proto měli dbát na jeho likvidaci. Dokonce je to i jejich povinnost.

„Každý obecní úřad může vyzvat vlastníka, aby rostliny odstranil,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí chebské radnice Jan Peták. Celá záležitost ale není tak jednoduchá. Pokud tak majitel pozemku neučiní, může úřad požádat o odborné stanovisko Státní rostlinolékařskou správu a vyvolat správní řízení. „To ale většinou skončí na tom, že se musí prokázat, že majitel způsobil škodu. A to se těžko prokazuje. Teď zrovna řešíme čtyři případy, u kterých budeme požadovat zpracování těchto posudků,“ poznamenal Peták.

Podle něj boj s bolševníkem hodně záleží na vlastnících pozemků. Pokud jsou laxní, rostlina se šíří dál.

V Mariánských Lázních samotná radnice vydává na likvidaci bolševníku 130 tisíc korun ročně, ale tato suma vůbec nestačí.
„Vzhledem k tomu, že se v minulosti s tímto problémem příliš nebojovalo, peníze nestačí,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí mariánskolázeňské radnice Jan Němický. Město tak proto může likvidovat bolševníky a jiné nebezpečné rostliny na svých pozemcích, na cizí (zanedbané nebo opuštěné, ty co spadají pod správu obce s rozšířenou působností) peníze už nejsou. „Letos chystáme průlom v této situaci, poprvé budeme vyzývat majitele, aby tyto rostliny odstranili. Pokud nařízení nedodrží, budeme, pokud to bude i v souladu s posudkem Státní rostlinolékařské správy, udělovat pokuty,“ slíbil Němický.

Obce na Chebsku mají v současné době možnost žádat o dotace na boj s bolševníkem a jinými nebezpečnými invazivními rostlinami z programu Péče o krajinu.
„V současné době se s bolševníkem dá bojovat pouze mechanicky, posekat a spálit. Chemie se může používat jen když roste,“ upřesnil Peták.

(Ludvík Eger, Petr Przeczek)

Komentář k tomuto článku najdete zde: Vlastnictví zavazuje

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
19.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zrevitalizovat odpočinkové a v tuto chvíli zanedbané místo v Podhradu chce Nadační fond Historický Cheb.

Zrevitalizují ošklivé zákoutí

ANNABELL SUCHÁČKOVÁ si poprvé prohlédla svět ve středu 20. září v 9.04 hodin. Při narození vážila 3 200 gramů. Doma v Hranicích se z malé Annabellky těší sestřička Sabina spolu s maminkou Ivetou a tatínkem Miroslavem.
7

FOTO: Miminka chebského deníku

AKTUALIZOVÁNO

Smrtelná nehoda uzavřela silnici u Aše

Aš - Smrtelná nehoda se udála v pátek večer na silnici č. I/64 u obce Aš směrem na hraniční přechod Selb. Vozovka byla v ten čas uzavřena. Okolnosti nehody i nadále šetří chebští policisté.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Karlovarský kraj - Do domů už proniká chlad a z komínů vychází dým. Letošní topná sezona začala nejen pro teplárny. Pod kotle začali přikládat i majitelé domků. Jenomže ne všichni si uvědomují, že než pod kotlem zatopí, musí mít řádně vyčištěný komín a chybět nesmí ani revize.

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Chodov, Karlovy Vary – Františku, Alici a Věru Bergmannovy připomínají další tři kameny zmizelých, stolpersteine, které přibyly v Chodově před služebnou policie ve Staroměstské ulici v neděli v podvečer.

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Karlovy Vary – Energie ukázala svoji sílu. Tým z Benátkek nad Jizerou borci v zeleném deklasovali jasně 8:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení