Bolševník velkolepý už není postrachem pouze pro obce na Mariánskolázeňsku. Kvůli své rozpínavosti se už objevil i na březích Jesenické přehrady.
„Stačí se jen projít podél přehrady mezi Všeboří a Dřenicemi. Rostou tu až třímetrové rostliny,“ řekl David Žáček z Chebu. „Každým rokem jich tu přibývá. Nikdo je pořádně neseká. Přitom je to tak nebezpečná rostlina,“ dodal znepokojeně.

Bolševník velkolepý pochází z Kavkazu. Šťáva z lodyh a listů způsobuje na denním světle těžké poleptání a puchýře, které se špatně hojí. Jizvy, které šťáva způsobí, zůstávají na kůži dlouho patrné a někdy se nezahojí vůbec. Bolševník se navíc rychle rozmnožuje a zamořuje celé okolí. Majitelé pozemků by proto měli dbát na jeho likvidaci. Dokonce je to i jejich povinnost.

„Každý obecní úřad může vyzvat vlastníka, aby rostliny odstranil,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí chebské radnice Jan Peták. Celá záležitost ale není tak jednoduchá. Pokud tak majitel pozemku neučiní, může úřad požádat o odborné stanovisko Státní rostlinolékařskou správu a vyvolat správní řízení. „To ale většinou skončí na tom, že se musí prokázat, že majitel způsobil škodu. A to se těžko prokazuje. Teď zrovna řešíme čtyři případy, u kterých budeme požadovat zpracování těchto posudků,“ poznamenal Peták.

Podle něj boj s bolševníkem hodně záleží na vlastnících pozemků. Pokud jsou laxní, rostlina se šíří dál.

V Mariánských Lázních samotná radnice vydává na likvidaci bolševníku 130 tisíc korun ročně, ale tato suma vůbec nestačí.
„Vzhledem k tomu, že se v minulosti s tímto problémem příliš nebojovalo, peníze nestačí,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí mariánskolázeňské radnice Jan Němický. Město tak proto může likvidovat bolševníky a jiné nebezpečné rostliny na svých pozemcích, na cizí (zanedbané nebo opuštěné, ty co spadají pod správu obce s rozšířenou působností) peníze už nejsou. „Letos chystáme průlom v této situaci, poprvé budeme vyzývat majitele, aby tyto rostliny odstranili. Pokud nařízení nedodrží, budeme, pokud to bude i v souladu s posudkem Státní rostlinolékařské správy, udělovat pokuty,“ slíbil Němický.

Obce na Chebsku mají v současné době možnost žádat o dotace na boj s bolševníkem a jinými nebezpečnými invazivními rostlinami z programu Péče o krajinu.
„V současné době se s bolševníkem dá bojovat pouze mechanicky, posekat a spálit. Chemie se může používat jen když roste,“ upřesnil Peták.

(Ludvík Eger, Petr Przeczek)

Komentář k tomuto článku najdete zde: Vlastnictví zavazuje