Bolestivé puchýře na kůži, pálení očí, závratě a nevolnosti, to vše může způsobit rostlina, se kterou každoročně bojuje řada obcí na Chebsku.
Jedná se o bolševník velkolepý, ten právě v těchto dnech opět začíná na některých místech růst. Bolševník dlouhodobě rozvrací ekosystémy a zdá se, že boj s ním je v Karlovarském kraji nekonečný. Trvá už desítky let. Obce a města na jeho likvidaci vynakládají statisíce korun.

„Město na pozemcích ve svém vlastnictví hubí bolševník především chemicky, ročně to stojí 370 tisíc korun,“ uvedla Lenka Pocová z odboru životního prostředí mariánskolázeňské radnice.

Majitelé pozemků, kteří se o rozrůstající bolševník nestarají, mohou dostat citelnou pokutu. Fyzické osoby až 30 tisíc korun, právnické pak půl milionu korun. „Zatím jsme k pokutě nikde nesáhli, ale jsme na to už připraveni, letos to možná někoho potká,“ zdůraznila Pocová.
„K 31. květnu bude dokončena aktualizace 15 let starého mapování výskytu bolševníku v zastavěné části území města a majitelé pozemků obdrží výzvu k odstranění nedostatků,“ informovala Lenka Pocová. „Pokud nedodrží podmínky a termín ve výzvě určený, bude s nimi zahájeno řízení o přestupku nebo správní řízení za takzvaný jiný správní delikt ,“ doplnila.

Šíření bolševníku do míst, kde se dříve příliš nevyskytoval, si už všimla řada lidí.
„Minulý rok jsem zahlédl bolševník i u chebské přehrady Jesenice,“ řekl Karel Malý z Chebu. „Pokud si vzpomínám, dříve byl vidět pouze v okolí Mariánských Lázní,“ podotkl.

Šťáva z listů bolševníku obsahuje fototoxické furanokumariny, což jsou látky, které na denním světle způsobují na kůži těžké poleptání a zpuchýřnatění pokožky. Některé lidi už rostlina popálila.
„Šla jsem jednou lesem a tam jsem se omylem dotkla bolševníku,“ řekla Marie Šindelářová z Chebu. „Do večera mi natekla ruka a udělaly se mi na ní puchýře. Dodnes mám na ruce ještě jizvy,“ doplnila.

S rostlinou mají problémy i v dalších obcích na Chebsku.
„Kolem naší obce je bolševníku docela hodně,“ postěžovala si starostka obce Tuřany Miloslava Hošková. „Každý rok se ho snažíme speciálními přípravky vymýtit. Na pozemcích, které patří obci, se nám to částečně podařilo. Na těch privátních upozorňujeme majitele, aby proti rostlině bojovali,“ pověděla starostka.

Bolševník se stává také velkým lákadlem pro děti, které si chtějí z lodyh bolševníku vyrábět například píšťalky. „Jednou jsem byla na procházce se svým synem a ten si chtěl kousek rostliny utrhnout,“ vzpomínala Jana Klucová z Chebu. „Naštěstí jsem ho včas zadržela.“

Své o bolševníku a jeho rychlém šíření vědí také v Dolním Žandově.
„Co se týče obecních pozemků, tak se o to staráme, hubíme bolševník chemicky a máme čisto. Problém však jsou parcely Pozemkového fondu, který se o to nestará,“ řekla starostka Dolního Žandova Eliška Stránská.

Stát bohužel na likvidaci bolševníku nijak nepřispívá. „Je to ze zákona povinnost vlastníka nebo uživatele pozemku, pokud to má stanoveno v nájemní smlouvě,“ informovala Lenka Pocová z odboru životního prostředí mariánskolázeňské radnice.