K největšímu počtu vloupání do chat dochází většinou na Chebsku v okolí Jesenické přehrady. A nejkritičtější období právě nastalo. Nezvaní návštěvníci si z rekreačních objektů nejraději odnášejí majetek od listopadu do března.

Jednou z nejjednodušších možností, jak minimalizovat škody, je uložit v tomto období cennější předměty doma. „Chebská policie má pozitivní zkušenosti s majiteli rekreačních objektů, kteří si navzájem své chaty a chalupy kontrolují a od nichž často získává důležité informace o pohybu podezřelých osob a vozidel,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Jinak by se rekreační objekt měl zabezpečit především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky. Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.“

Pachatele vloupání do rekreačních objektů lze rozdělit do dvou skupin. „Zatímco první skupina, která se této trestné činnosti dopouští cíleně, se zaměřuje na elektroniku, elektrické nářadí a vybavení chat a používá k odvozu lupu motorová vozidla, předmětem zájmu druhé skupiny jsou většinou potraviny, alkohol a drobné předměty, které lze rychle zpeněžit. Tito pachatelé občas v chatě přespí, zpravidla však nezpůsobí větší škodu,“ dodala mluvčí.
Mezi některými lidmi se rozšířila zajímavá metoda, jak ochránit majetek.

„V naší zahrádkářské kolonii jsme měli často každou zimu stejné potíže,“ uvedl dvaačtyřicetiletý Josef Jelínek z Chebu. „Když se do chat nějaký zloděj dostal, většinou si odnesl jen kompoty. Tak prostě před chatami necháváme jídlo, u kterého je to možné. I přesto se někteří lapkové ale podívají i do objektů.“