VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákazník má právo zavolat kontrolory

Cheb - V obchodech se objevily přilby bez českého označení

5.2.2009
SDÍLEJ:

Hra Honey LoverFoto: Foto: ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej elektronické hry Honey Lover JD 035 DTP0259. Není to poprvé, co ČOI rozhodla o tom, že je výrobek nebezpečný. Možnost zavolat ČOI, pokud si zákazník myslí, že výrobek nesplňuje zákonem stanovené povinnosti, mají i obyvatelé Chebska.
„Spotřebitelé, a mnohdy ani sami prodejci nevědí, jaké podmínky musí výrobek splňovat,“ poznamenal mluvčí ČOI Marek Ženkl.

„Každý může dát podnět, aby ČOI prodejnu navštívila, výrobek odebrala a nechala posoudit. Je nutné při tom dodržet postup, že ČOI musí sama výrobek z prodejny vzít, zapečetit a dát k posouzení, aby nevznikly nějaké pochybnosti o místě nákupu,“ řekl s tím, že každý spotřebitel má právo ČOI na takovou prodejnu upozornit.

Podezřelé cyklistické helmy objevil Deník také ve vietnamské prodejně na Třídě Svobody. Krom toho se zde nacházely i hračky bez jakéhokoliv českého označení. To je častý prohřešek. „Všechno napravíme, česky označíme hračky a helmy stáhneme z prodeje,“ slibovali prodejci, když je Deník na tuto skutečnost upozornil.

ČOI zakázala prodej dětské hry HONEY LOVER JD 035 DTP0259

Hra HONEY LOVER JD 035 DTP0259

Jedná se o elektronickou hru v balení obsahující dva různobarevné přívěšky na krk. Výrobek je v zataveném blistru s vloženým příbalovým letákem, který obsahuje následující písemné informace ve španělském jazyce:


Název výrobku: JD 035 SPANISH EDITION HECHO EN CHINA…

Označení CE

Symbol věkového omezení na všech výrobcích je z větší části přelepen samolepkou obsahující EAN kód, čímž se uvedený bezpečnostní symbol stává nečitelným. Uvedenou samolepku nelze oddělit bez poškození vytištěného údaje.

Ve španělském jazyce je rovněž bezpečnostní pokyn „La electrificacion solo se aplica los adultos. (manipulace se zdrojem jen dospělá osoba). Toto písemné varování není u výrobku uvedeno v českém jazyce.

Výrobce nebo dovozce: není uveden

Posuzovaný výrobek svým charakterem, vlastnostmi, spadá jednoznačně do kategorie hraček a s ohledem na nedostatečné označení nevhodnosti pro děti do tří let může být používán ke hraní i mladšími dětmi.

Posouzení výrobku:

Nečitelnost omezení věkové kategorie dětí skýtá nebezpečí užití dětmi mladšími tří let, které by se mohly uškrtit na příliš dlouhé (více jak 220mm) volné šňůře visící od hračky, která se nepřetrhla ani po zatížení silou 25±2 N.

- uvedený výrobek nevyhovuje čl. 5.4. Šňůry na hračkách ČSN EN 71-1 +A6:2008 Bezpečnost hraček – Fyzikální a mechanické vlastnosti bod 5.4. šňůry na hračkách


- chybějící návod v českém jazyce nasvědčuje porušení ust. § 11 odst.1 zák.č.634/1992 Sb.


- nečitelnost (zakrytí samolepicí etiketou) upozornění na omezení věku dítěte do 3 let nasvědčuje porušení ust. § 9 odst. 1 zák. č. 634/1992 Sb.


- neuvedením výrobce nebo dovozce, popř. dodavatele je porušeno ust. § 10 odst. 1 písm. a) zák. č. 634/1992 Sb.


- výše uvedené nasvědčuje nesplnění základních požadavků dle přílohy č.2 bodu I.NV č. 19/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na hračky v platném znění

Závěr:

Dle provedené analýzy rizik uvedených nedostatků bylo zjištěno vážné riziko pro spotřebitele, uživatele (malé děti). Nebezpečí spočívá v zadušení nebo poranění následkem nepředvídaného zachycení šňůrami – zipem připojeným ke hračce, s ohledem na věk dítěte, na jeho běžné chování a aktivity odpovídající jeho věku a stupni vyspělosti a s ohledem na absenci čitelného upozornění na omezení věku dítěte do tří let.


Autor: Nataša Šmatová

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení