VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademická letní škola v Chebu běží druhý týden

Cheb - Evropské Comenium v Chebu

28.8.2008
SDÍLEJ:

THEOLOG IVAN ŠTAMPACH s tlumočníkem při diskuzním večeru na Letní akademické škole Evropského Comenia (EC) v Chebu. Foto: Foto: Evropské Comenium

Akademickou letní školu založil v Chebu v roce 1992 německý historik Frank Boldt jako platformu pro otevřený dialog o česko-německých vztazích. Spolu s českými přáteli z Chebu a z Prahy založil nadaci Evropské Comenium, která po dva srpnové týdny pořádá kurzy němčiny a češtiny, přednášky, kulturní program a exkurze do historicky zajímavých míst na obou stranách hranice.

Zakladatel Comenia Frank Boldt v roce 2006 zemřel, Evropské Comenium však ve své činnosti pokračuje dál a Akademická letní škola se koná v pravidelném termínu v sídle nadace v chebské Koželužské ulici. Letos byli významnými spolupracovníky z německé strany sdružení Dialog s Čechami z města Greiz a evangelická církev Herrnhutských bratří v Ebersdorfu v Duryňsku. V roce „osudových osmiček“ má Akademická letní škola, pořádaná v Chebu už po šestnácté, téma Slavná vítězství a prohrané šance, a obrací se k dějinám politických převratů a jejich následků.

Vůbec poprvé byly v Evropském Comeniu představeny výsledky dokumentace výpovědí německých antifašistů, kterou v Německu vedla spisovatelka Alena Wagnerová v rámci společného projektu české a německé vlády.
Spolu s ní vystoupil v Comeniu i rodilý Cheban a antifašista Lorenz Knorr, dnes žijící ve Frankfurtu, se strhujícím líčením situace v Chebu před Mnichovskou dohodou roku 1938.
Zpravodaj agentury Reuters z Prahy John Krčmář hovořil o obrazu Československa v západoevropských médiích a teolog Ivan Štampach připomněl duchovní předpoklady událostí šedesátých let v celé Evropě.

Historik Ivan Pop, který žije v Chebu, zažil osmašedesátý rok v Moskvě a podal zcela neznámý obraz tehdejších událostí ze sovětské strany.
Ivan Pop jako náš současný největší odborník na dějiny Podkarpatské Rusi se soustředil i na téma 1. Československé republiky.
Mezi kulturními vystoupeními zaujala herečka a šansoniérka Hana Frejková, která četla ze své knihy Divný kořeny, v níž líčí politický proces se svým otcem Ludvíkem Frejkou a jeho následky pro život členů rodiny ( Frejka byl jedním z popravených v roce 1952).

V pátek 29. srpna se uskuteční v kapli sv. Bartoloměje v Chebu představení Divadla Dagmar z Karlových Varů. Herečky Hana a Jana Frankovy hrají o osudech čečenských žen podle reportáží novinářky Petry Procházkové: výtěžek z inscenace bude poukázán na humanitární pomoc Čečensku. Akademická letní škola se v sobotu 30. srpna propojí s Valdštejnskými slavnostmi, při nichž se historik Oldřich Kortus utká v „učené disputaci“ s představitelem Albrechta z Valdštejna ve Valdštejnské knihovně Chebského muzea.
Akademická letní škola Evropského Comenia se koná s podporou města Chebu a Česko-německého fondu budoucnosti a její program je otevřen široké veřejnosti.

(Alena Zemančíková)

Místo události:
28.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení