VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodině pacientky se nelíbil přístup chebského lékaře

CHEB - Doktor Pupala odmítl dát klientce razítko bez vyšetření

22.10.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Nejen bezbariérový přístup v chebské poliklinice Flora, ale také postup lékaře Davida Pupaly byl příčinou, že se rodina Františka Galka z Chebu rozhodla změnit zdravotnické zařízení.

„Potřeboval jsem pro maminku razítko na formulář pro sociálku,“ uvedl Galko. „Maminka dostává každý rok novou kartičku ZTP. Pan doktor mi řekl, že maminku potřebuje vidět. Ta byla ale nedávno hospitalizovaná v nemocnici a nemůže chodit, používá invalidní vozík. V poliklinice není žádný výtah a tahat maminku na vozíku do schodů je nadlidský úkol. Jednou se mi stalo, že mi málem upadla a sjela ze schodů. Požádal jsem proto lékaře, zda by ji nemohl vyšetřit někde v přízemí nebo u nás doma,“ řekl. „Na to se mi ovšem dostalo odpovědi, že sebou pan doktor nebude tahat tonometr a k nám domů nemůže přijet, protože by mu návštěvu neproplatila zdravotní pojišťovna,“ řekl Galko.

„Nabízeli jsme mu, že cestu uhradíme, ale neuspěli jsme ani s touto nabídkou. Nakonec nám lékař doporučil, abychom si našli jiného ošetřujícího doktora. Na to jsem řekl, že pokud od něj odejde maminka, půjde i celá rodina. Jaké bylo moje překvapení, když mi doktor Pupala sdělil, že je mu to jedno. Jako by mu na pacientech nezáleželo. Mám dojem, že někteří lékaři myslí, že jsme tu my kvůli nim a ne oni kvůli nám,“ zakončil.
„Bavil jsem se i s několika jinými lékaři a řekli mi, že doktor Pupala mohl udělat výjimku. Kdyby byl trochu ochotný, mohl sejít dolů do přízemí. Nakonec jsme od něj všichni odešli a přehlásili se k jiné lékařce,“ dodal Galko.

„Situace se dá řešit tak, že se pacient vyšetří u nás v přízemí, například v odběrové místnosti,“ připustil lékař Pavel Štál z polikliniky Flora a zároveň předseda Lékařského odborového klubu (LOK). „Bezbariérový přístup tady chybí, ale začne se budovat na jaře příštího roku,“ sdělil.
Pupala uvedl, že pacientka není imobilní. „Sice využívá vozík, ale je chodící. Byla v nemocnici, ale přesto se 9. října bez problémů dostavila k vyšetření u diabetologa,“ podivil se lékař. „Takže předpokládám, že je schopná se pohybovat. Nepopírám, že je to velmi nemocná žena,“ ukázal na objemnou zdravotní složku pacientky.

„Ke každému razítku potřebuji pacienta aktuálně vyšetřit a konzultoval jsem svůj postup se zdravotní pojišťovnou i úřadem práce,“ poznamenal. „Pokud se jedná o pacienta s akutními zdravotními potížemi, například angínou, pak jsem povinen vykonat návštěvu. Ale tato pacientka žádá příspěvek od státu, což není zdravotní indikace. Cílem tohoto všeho byl útok na mou osobu, protože jsem nebyl ochoten vyhovět,“ myslí si lékař.

„Pacientovi jsem doporučil jiného lékaře, konkrétně doktorku Lukešovou, ke které je poměrně bezbariérový přístup, je tam asi jeden schod. Ale nemyslím si, že je pro pacienta tak limitující se sem dopravit. Já jsem nabízel panu Galkovi i odpolední termín, že bych si udělal čas pouze na ně, ale on trval na razítku,“ uvedl. Kategoricky odmítl, že by padlo něco o úhradě návštěvy rodinou.

Slova o tahání tonometru do přízemí podle Pupaly vyzněla také jinak. Lékař prý namítl, že nebude stěhovat celou ordinaci. Klient se podle něho choval velice agresivně.

Autor: Nataša Šmatová

22.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení