Pětice chebských gymnazistů, která reprezentovala Českou republiku na Turnaji mladých fyziků v Číně, získala mimořádný úspěch. Svou první účast v nejsložitější fyzikální soutěži zakončili osmnáctým místem v celosvětovém finále, kterého se účastnilo 27 družstev z celého světa. Dokázali porazit například fyziky z Ruska, Francie či Finska.

O úspěch se vlastní pílí zasloužil tým: Josef Hazi, František Koudelka, Miroslav Kozák, Le Quang Dung a Ondřej Matějka.

„Ještě poslední den jsme se vytáhli ve výsledkové listině o několik míst výše. Pak byly vyhlášené výsledky a nám se ulevilo. Bylo to za námi,“ popsal Josef Hazi, vedoucí týmu, své pocity na konci turnaje. Na desetiměsíční přípravu už vzpomínal s úsměvem. „Bylo to plno práce. I v červenci, kdy jsme jezdili na konzultace s odborníky a připravovali se na finále,“ dodal.

Pro členy chebského týmu tak letošní prázdniny začaly až v srpnu, po návratu z čínského města Tian Jin, kde se finále soutěže konalo.
Turnaj byl podle soutěžících docela vysilující, přesto si našli chvilku, aby poznali zemi, která finále hostila.

„Neuvěřitelné množství lidí, všude se staví, spousta jízdních kol a lidí, kteří se chrání rouškami proti smogu,“ vybavil si Hazi vzpomínky na Čínu. Spolu s kolegy ale poznal také Velkou čínskou zeď a spoustu dalších zajímavostí. Sblížili se také se svými soupeři.

„Na učení určitě nezanevřeme. Turnaj nás doslova nakopl k dalšímu vzdělávání hlavně v angličtině. Pokud to půjde, dáme se do soutěže znovu. Získali jsou spoustu dobrých zkušeností,“ zdůraznil Josef Hazi. „Musíte umět prodat své řešení a znalosti, dobře vypadat a zvládnout taktiku jednání.“

Myšlenka zúčastnit se Turnaje mladých fyziků napadla ředitele chebského gymnázia Jaroslava Kočvaru už v září roku 2008. Dokázal přesvědčit své kolegy o tom, že to má smysl. Chebské gymnázium totiž organizovalo 10. ročník celosvětového finále soutěže a pedagogové věděli, jak je tato soutěž náročná.
S přípravou začalo osmnáct studentů, ale do konce vydrželo posledních pět statečných. Museli prokázat nejen znalosti fyziky, ale také anglického jazyka.
„Vše od představení a zadání úlohy, až po závěrečnou diskusi probíhá v angličtině, latině moderní vědy,“ zdůraznil ředitel chebského gymnázia Jaroslav Kočvara.

„Já jako člen vedení školy a současně otec jednoho ze soutěžících jsem s výsledkem velice spokojený a považuji 18. místo ve světové konkurenci za skutečný úspěch studentů našeho gymnázia. Úspěch je to tím větší, že většinu států reprezentoval výběr nejlepších mladých fyziků z různých škol dané země,“ řekl Josef Hazi starší, zástupce ředitele chebského gymnázia pro přírodovědné předměty.

Úspěch chebských gymnazistů potěšil nejen vedení školy, studenty či jejich rodiče, ale také představitele chebské radnice.
„Tento úspěch na světovém finále je potvrzením vynikající úrovně chebského gymnázia,“ uvedl chebský místostarosta Michal Pospíšil.