VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebští pedagogové bojují proti popírání holocaustu

Cheb - Studenti umějí tvořit prezentace na počítačích, ale o druhé světové válce často mnoho nevědí

2.6.2008
SDÍLEJ:

Exkurze chebských gymnazistů v Terezíně, Lidicích a kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na HeydrichaFoto: Foto: Archív Gymnázia Cheb

Mnozí občané mají ještě v živé paměti letáčky neonacistů, které se v Chebu minulý rok objevily. Vzestup neonacismu v Čechách si také dobře uvědomují učitelé na Chebsku. Pedagog chebského gymnázia Miroslav Stulák se rozhodl, že se s dětmi vydá po stopách obětí fašismu. Doufá, že pokud si to žáci takzvaně osahají, k podobným skupinám se nepřidají.

„Při naší cestě navštěvujeme Terezín, Lidice a kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha,“ uvedl Miroslav Stulák. „Na mnohých školách ke druhé světové válce v učivu ani nedojdou, protože nestíhají.“ Chebští gymnazisté mají ale jedinečnou možnost poznat příběhy konkrétních lidí. Při jejich cestě je totiž doprovází jeden z nejlepších novinářů České republiky Stanislav Motl. Ten je známý právě tím, že se intenzivně věnuje bývalým nacistickým zločincům.
Podle slov studentů se záměr učitele vede.

„To prostředí na vás strašně zapůsobí,“ uvedla Veronika Bolgáčová ze septimy chebského gymnázia. „V muzeu v Lidicích nám pouštěli film. Ten ukázal celý sled událostí, který předcházel jejich vypálení. Je to opravdu zvláštní pocit, když stojíte u zbytků vesnice, kde se popravovalo. Daleko intenzivněji si uvědomíte, co se zde dělo.“
„Podle mne také hodně umocňují tu atmosféru pozůstatky statku,“ řekla další septimánka Jitka Vlachová.
Studenti se shodují, že vyprávění příběhů konkrétních lidí publicistou Stanislavem Motlem, mnohé ohromilo.
„Když jsme se přemisťovali na další místo, bylo v autobuse úplně ticho,“ uvedla Vlachová. „Bylo tam takové zvláštní dusno. Každý si v hlavě přemítal, jaké hrůzy se děly. Určitě se to na mladého člověka zapůsobí daleko víc, než kdyby se o věcech učil pouze teoreticky.“
Všichni, kteří se exkurze zúčastnili, tvrdí, že by takové výlety měly být na školách povinné.
„Možná by se do trasy měly zapojit i Ležáky, které bývají často upozaděné,“ řekla Bolgáčová.

A jak se na celou věc dívá Stanislav Motl?

„Myslím si, že pokud to pozitivně ovlivní byť jediného studenta, má tato činnost smysl,“ uvedl. Neopomenutelný je fakt, že český publicista s chebskými studenty jezdí pravidelně, dokonce je navštěvuje přímo v Chebu. A to vše bez jakéhokoliv honoráře.
„Věnuje nám celý den, tudíž musí potom svou práci dodělávat po nocích,“ dodal Stulák.

Někteří studenti měli možnost nahlédnout i na druhou stranu, když je někdo lákal, ať se neonacistům přidají.
„Dost dobře nechápu, jak někdo může holocaust popírat. Několikrát jsem se bavila s lidmi, kteří to dost zlehčovali. Dokonce mě lákali, abych uznávala to, co oni. To ale nepřicházelo v úvazu,“ dodala Bolgáčová.

Kromě exkurze mohou studenti chebského gymnázia absolvovat diskuzi s doktorkou Jarmilou Weinbergerovou. Ta prožila nejen Terezín, ale také Osvětim. Zde byla její sestra a rodiče posláni do plynu. Sama lékařka se pravděpodobně díky mládí a síle dostala do Vratislavi, kde pracovala na stavbě podzemní továrny. „Když se blížila fronta, poslali ji na pochod smrti,“ uvedl Miroslav Stulák. I ten ale přežila a tak se dostala do německého koncentračního tábora Bergen – Belsen. Zde ji zachránili Britové. Paní Jarmila Weinbergerová si dodělala gymnázium a vystudovala medicínu.
„Taková setkání se studenty jsou pro mne velice náročná,“ uvedla lékařka. „Studenti ale mívají zajímavé a rozumné otázky. Například se ptají na to, jaký vztah mám k Němcům. Odpovídám jim, že jako všude jsou lidé dobří a zlí,“ vysvětlila.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení