VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva různé projekty hospice v Chebu bojují o přízeň úřadů

Cheb - Malá část kasáren na Zlatém vrchu v Chebu má šanci na smysluplné využití

18.12.2008
SDÍLEJ:

Architektonická studie objektu hospicu v bývalých kasárnáchFoto: Foto: OS Hospic Sv. Jiří

Pouze dva kraje v České republice nedisponují vlastním hospicem. Jedním z nich je Karlovarský kraj. Šance na zlepšení tohoto neutěšeného stavu se nabízí v Chebu, kde v současné době vznikají dva projekty na vybudování hospice.

První projekt počítá s vybudováním hospice v Koželužské ulici v Chebu, druhý zase s přeměnou části opuštěného areálu chebských kasáren na Zlatém vrchu.

Architektonická studie hospice v Koželužské ulici, kterou má chebská radnice k dispozici uvažuje o zřízení 30 až 32 lůžek pro nemocné. Náklady na přestavbu staré vily se pak odhadují na částku 80 až 100 milionů korun.

Ve hře je i druhý projekt, který uvažuje o přestavbě části kasáren na Zlatém vrchu v Chebu. Podle plánů občanského sdružení Hospic sv. Jiří (OS) by zde měl vzniknout nejen hospic s celokrajskou působností, ale také denní stacionář s rehabilitací pro chebské občany.

„Kapacita hospice by měla být 16 lůžek. To je i doporučené množství pro Karlovarský kraj,“ uvedl Ján Cabadaj a zároveň vysvětlil, proč by krajský hospic měl být umístěn v Chebu. „Ve městě je jediné lůžkové onkologické oddělení v kraji. Zhruba 80 procent klientů jsou nemocní s onkologickými diagnózami. Celý kraj se umísťuje na předních místech v úmrtnosti na onkologická onemocnění.“
Město Cheb je navíc v celém kraji druhé největší a má k dispozici pozemky a budovy, kde by mohl hospic vzniknout. Funguje zde také občanské sdružení, které se vznikem hospice zabývá.

„Přestavba bývalého velitelství štábu a jídelny v kasárnách na hospic a denní stacionář by měla přijít na zhruba 82 milionů korun,“ sdělil Pavel Šulc, jeden z autorů ověřovací architektonické studie. Součástí nového areálu má být nejen hospic a sanatorium, ale také kaple v novém vstupním objektu.

Největší problém, který musí všichni zájemci o výstavbu hospice vyřešit, je financování jeho výstavby a provozu.
„Jedná se o zařízení, které bude sloužit celému kraji, nemůžeme ho proto financovat sami,“ poznamenal chebský místostarosta Miroslav Plevný. Pokud se ale vedení kraje k vybudování hospice odhodlá, tak ho Cheb podpoří. „Podobné zařízení potřebujeme. Město může vzniku hospice pomoci například poskytnutím pozemku nebo budovy,“ dodal místostarosta.

Jednoduché nebude ani financování provozu hospice.
„Veřejné zdravotní pojištění saturuje hospicům zhruba 60 procent nutných prostředků,“ povzdechl si Cabadaj. Další peníze pochází z dotací, ale zhruba 30 procent si musí provozovatelé hospiců zajistit sami. Ať už od nejrůznějších sponzorů nebo ze spoluúčasti jejich klientů.

Co je to hospic
Hospic je jednotkou komplexní péče o nemocného. Tým zahrnuje kromě zdravotnických pracovníků i další obory – sociální pracovníky, psychologa, pečovatele a společníka, duchovní a dobrovolníky. Rodina je je nejen členem týmu ale i cílem péče obdobně jako nemocný. Hospic je jakousi komplexní jednotkou intenzivní péče pro umírající. Cílem je vysoká kvalita života až do jeho přirozeného konce a ideálem je, aby člověk umíral usmířen, bez bolesti fyzické, psychické, sociální a duchovní a s vděčností za život, který mu byl dán. ⋌(cab)

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
18.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MUDr. Zuzana Fialová, primářka transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov.

Dárců kostní dřeně nikdy nebude dost

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Během oslav budou k vidění i zbraně

Velká Hleďsebe - 430 let od nejstarší písemné zmínky o své existenci oslaví v sobotu 24. června Velká Hleďsebe. V rámci oslav je pro širokou veřejnost připraven pestrý, adrenalinový program, ve kterém projdou návštěvníci ´Proti proudu času´, a to od 13 hodin v kasárnách v Klimentově.

FOTO: Bouře se prohnala krajem a vyvracela stromy

Karlovarský kraj – Bouřka, která zasáhla v noci ze čtvrtka na pátek převážně Karlovarsko, za sebou nechala desítky popadaných stromů. Většina událostí se stala během osmé hodiny večerní a půlnocí, bylo tak nutné záchranné práce řešit postupně.

Na západě Čech padaly teplotní rekordy

Západní Čechy - Horký čtvrtek překonával maxima z roku 2000.

Napadl muže a vzal mu mobil

Luby - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže se bude před soudem zpovídat osmadvacetiletý muž z Chebska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies