VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přátelství začalo vojákem, který utekl z německého transportu

Cheb - Česko – německo – francouzskou spolupráci škol si pochvalují žáci i pedagogové

20.3.2009
SDÍLEJ:

Snímky z cesty chebských studentů do FrancieFoto: Foto: archív Integrované střední školy Cheb

Již sedm let přijíždí za studenty chebské integrované školy na jeden den autobus plný německých a francouzských žáků.

„Součástí této návštěvy je exkurze do některého sociálního zařízení, prohlídka zajímavé historické památky a společenský večer s pohoštěním,“ vysvětlil ředitel integrované střední školy Jan Kot. „Nikdy jim také neopomeneme ukázat naší krásnou houslařskou školu. Tu zahraniční studenti vždy obdivují.“ Čeští žáci svým hostům ukáží město Cheb, pomohou jim nakoupit suvenýry pro jejich blízké a večer se diskutuje o škole, o životě v jednotlivých zemích. „Akce je vždy velmi zdařilá, plná zážitků, a je o to příjemnější, že doprovázející pedagogové se už vzájemně znají a mají mezi sebou dobré vztahy,“ řekl ředitel.
Pravidelnou součástí této aktivity je potom při reciproční návštěvě německých žáků ve škole ve Francii i účast několika českých žáků a pedagogů.

Možnost spolupracovat dostala chebská integrovaná škola před sedmi lety. Historie setkávání německých a francouzských studentů je velice zajímavá.
V průběhu 2. světové války utekl z německého transportu zajatý francouzský voják z okolí města Bordeaux. Až do konce války jej ukrýval německý sedlák v oblasti Kemnathu – okres Tirschenreuth. Na počest této události se založila tradice, která spočívá v každoroční výměně žáků mezi Reálným gymnáziem v Kemnathu v Německu a Odbornou školou v Salignacu ve Francii. Tato spolupráce trvá již 30 let.

„V neděli 15. března měla tato událost mimořádný ráz,“ řekl Jan Kot. „V Kemnathu se konalo slavnostní připomenutí třicetileté, respektive sedmileté spolupráce všech tří škol za účasti významných osobností starostů Kemnathu, Salignacu, ředitelů a pedagogů všech tří škol a přednostů okresu Tirschenreuth pana W. Lipperta i bývalého přednosty pana Haberkorna, který byl velmi rozhodujícím článkem této spolupráce,“ dodal.

Čeští studenti byli na pobytu ve Francie na konci minulého školního roku. „Myslím, že se díky pobytům studenti naučí komunikovat,“ řekl Václav Polívka, zástupce ředitele pro teoretické vyučování Střední integrované školy v Chebu. „Jsou totiž ubytovaní ve francouzských rodinách, takže jsou tím vlastně nucení se řeč naučit. Kromě toho ale pobyty přispívají k osamostatnění studentů. Výhodou je také fakt, že mají možnost srovnání. Vidí, jak to chodí jinde,“ dodal zástupce.

Autor: Václava Simeonová

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení