Jak zjistili archeologové z Krajského muzea v Karlových Varech, hrad Hartenberg v Hřebenech na Sokolovsku je možná stejně starý jako Chebský hrad.
Necelý měsíc prováděli archeologové průzkum a při sondování objevili nové skutečnosti, které je utvrzují v tom, že hrad zde stál už na začátku 13. století. Při sondách odborníci objevili pozůstatky tehdejší keramiky, hroty šípů nebo kamenný kvádr. Tento kámen používali naši předkové například při stavbě Chebského hradu.
Literatura doposud uváděla vznik Hartenbergu v první polovině 14. století. Několik sond však odhalilo, že hrad zde stál již o sto let dříve.
„Budu výsledky archeologického průzkumu ještě konzultovat s kolegy. Osobně si ale dovolím tvrdit už teď dřívější vznik hradu,“ uvedl archeolog Jiří Klsák. „Zatím se našel pouze jeden kus tohoto románského článku, ale věříme tomu, že se při stavbě používal. Nevěřím tomu, že sem byl odněkud dovezen pouze tento jediný. Proč by to tak bylo,“ pokládá si řečnickou otázku kastelán hradu Bedřich Loos.
Chebský hrad je jedinečnou ukázkou falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí. Románská falc vznikla před koncem 12. století rozšířením a přestavěním staršího kamenného hradu na akropoli slovanského hradiště. Římský císař Friedrich I. Barbarossa ji začal budovat v roce 1179. Za vlády Friedricha II. na počátku 13. století byla postavena jedinečná dvojitá hradní kaple sv. Erharda a Uršuly. Z barokní přestavby na citadelu se dochovaly cihlové hradby s kasematy. „Obdivuji lidi, kteří při rytí v zemi objevují historii,“ poznamenala Chebanka Jarmila Střechová. „Stále nové nálezy ale dokazují, že nikdo neví všechno.“ (roc, šma)