VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce pomáhat ohroženým zaměstnancům

Chebsko - Také lidé z Chebska mají mít možnost požádat kraj o pomoc v případě krachu jejich zaměstnavatele

24.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

Pro zaměstnance krachujících firem po celém Karlovarském kraji vytvořil Krajský úřad nový Fond pro řešení mimořádné sociální situace občanů Karlovarského kraje.

Vloží do něj dva miliony korun, z nichž bude vyplácet nejohroženějším občanům bezúročné půjčky.

„Kraj vstoupí do jednání s odbory firem a společně vytipují lidi, kteří budou potřebovat pomoc,“ vysvětlila mluvčí Krajského úřadu Jana Pavlíková. „Znamená to především matky samoživitelky, starší osoby nebo manželské páry s nízkými příjmy. Tento seznam si poté ještě jednou prověří sociální odbor a na základě toho pak bude lidi oslovovat, zda chtějí o půjčku žádat,“ uvedla.

Tímto způsobem chce vedení kraje zamezit jednorázovému odčerpání peněz z krajského rozpočtu v první vlně nárůstu nezaměstnanosti, aby v budoucnu mohlo pomoci i dalším lidem a také splnit další cíle, mimo jiné refundaci poplatků ve zdravotnictví.
Jak ještě sdělila mluvčí, podmínky pro příjem žádostí teprve kraj připravuje.

Podle vyjádření hejtmanova náměstka Miloslava Čermáka (ČSSD) se pravidla pro čerpání peněz z fondu zpracovávají a jeho založení je signálem pro veřejnost, že kraj situaci nepodceňuje.

„Rozhodli jsme se pomoci lidem ohroženým propouštěním nabídkou bezúročných půjček do výše deseti tisíc korun s dobou splatnosti dva roky a možností odkladu první splátky na půl roku. Splátky se budou pohybovat v minimálních možných částkách,“ vysvětlil hejtman Josef Novotný. „Jde o způsob, kdy se nám poskytnuté peníze vrátí zpět, tudíž nemůžeme být napadáni ze svévolného zacházení s veřejnými prostředky,“ doplnil hejtman. Někteří krajští zastupitelé měli ale k založení fondu výhrady. Chyběla jim celková analýza stavu a pravidla, podle nichž lidé budou moci půjčky čerpat. „Fond neodmítám, ale chci vědět, jak je situace závažná. Navíc nevíme, podle čeho posuzovat majetkové poměry lidí, kteří se do této tíživé situace dostali,“ uvedl zastupitel Radomil Gold. Podle dalších zastupitelů jde o jednorázovou almužnu a zacpání pusy lidem na jeden den.

„Tak jsem zvědavý, jestli to skutečně bude fungovat, sliby se říkají lehce,“ poznamenal Cheban Josef Kalousek.

Autor: Nataša Šmatová

24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení