VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská Liga odpadů má letos nová pravidla

Chebsko - Do systému Eko-Kom je zapojeno na 119 obcí

29.4.2009
SDÍLEJ:

PŘENOSNÉ NÁDOBY NA TŘÍDĚNÝ ODPAD, které věnovalo ministerstvo životního prostředí a Karlovarský kraj, předevčírem obdržel i Dům dětí a mládeže Sova Cheb. „Projekt nám velmi pomohl,“ říká ředitel Sovy Miloslav Šverdík. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Společný projekt kraje a Eko-Komu na podporu třídění odpadu odstartoval. Stejně jako v loňském roce má podpořit třídění využitelných složek komunálního odpadu v obcích, školách i domácnostech a informovat obyvatele regionu o možnostech zpracování vytříděného odpadu.

„Věříme, že se v tomto roce díky našim aktivitám se společností Eko-Kom podaří opět zlepšit úroveň třídění komunálního odpadu. Rozpočet projektu je obdobný jako loni, tedy 4, 8 milionu korun, z toho 1, 5 milionu hradí Karlovarský kraj,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Bradáč. V rámci projektu získá 119 obcí zapojených do systému Eko-Kom nové nádoby na vytříděný odpad za více než 1 milion korun.

Obce i města budou také opět soutěžit v Lize odpadů. Pravidla ligy ovšem doznala některých změn. Do soutěže jsou například automaticky zařazena všechna města i obce. Jako pokaždé se soutěží ve dvou kategoriích, do tisíce obyvatel a nad tisíc obyvatel. Na vítěze čekají finanční odměny. Na čelních místech se objevují pravidelně obce z Chebska.

Velký ohlas v uplynulých ročnících projektu zaznamenaly akce pod heslem Školy odpadům v patách. Děti ze základních škol letos navštíví zařízení na třídění odpadů, kompostárny a zařízení k odstraňování odpadů s integrovaným využitím skládkových plynů v kogenerační jednotce a seznámí se s provozem těchto zařízení.

Také ministerstvo životního prostředí spustilo před časem další kampaň, která má napomoci naučit lidi třídit odpad. Poskytlo celkem asi deset tisíc nádob, stojanů a dalších materiálů jednotlivým krajům.

„Jak je jistě známé, jsme ekologicky zaměřeni,“ přidal se ředitel DDM Sova Miloslav Šverdík. „Dostali jsme čtyři přenosné nádoby na papír, tetra pack, sklo a plasty, a tři venkovní nádoby. Tento projekt nám velmi pomohl tím, že jsme nemuseli nádoby kupovat z vlastních prostředků, ale získali jsme je od kraje. Jejich přínos je i v tom, že jsou doplněné o popisky,“ dodal Šverdík.

„Tímto způsobem můžeme vhodně doplnit realizovaný pilotní program Karlovarského kraje a společnosti Eko–kom zaměřený na podporu třídění odpadu v regionu,“ uvedl Jaroslav Bradáč. „Kraj má ve svém rozpočtu opět jako v předchozích letech připravenou částku 1, 5 milionu, kterou se finančně na kampani podílí,“ doplnila informace mluvčí Krajského úřadu Jana Pavlíková. Krize, která způsobila menší zájem o vykupování tříděného odpadu, se podle ní tohoto projektu nijak nedotkne. Školy mohou vytvořit například ukázkové sběrné místo doplněné o informační materiály. Zájem o nádoby projevily i další instituce. Mezi nimi je například Integrovaná střední škola Cheb (ISŠ). „Akce má pro nás dva efekty, jednak nemusíme nádoby kupovat a navíc poslouží jako součást výchovné práce zaměřené na třídění odpadu,“ uvedl ředitel ISŠ Jan Kot s tím, že díky široké škále oborů musí škola řešit také nakládání s odpadem biologickým nebo ze stavebních prací.

Autor: Nataša Šmatová

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení