VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spadané listí může být zákeřnější než sníh

CHEBSKO - Na mokrém listí se může stát stejný úraz jako na neposypaném chodníku v zimě

2.11.2008
SDÍLEJ:

Listí, listí a samé listí...Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Mokré listí bývá často zákeřnější než namrzlý chodník. Lidé si tedy začínají lámat hlavu s tím, kdo by měl chodník zapadaný listím uklidit.
„Pamatuji si, že se o tomto problému minulý rok mluvilo,“ řekl třiatřicetiletý Cheban Jan Dvořák. „V Senátu byl návrh, aby byl za chodník odpovědný majitel – ve většině případů město. Jak je to, to nevím,“ tápal.

O návrhu se mluvilo. Podle něj by už majitelé domů neměli být odpovědní za škody způsobené stavem přilehlých chodníků, pokud zároveň nejsou jejich vlastníky. Chodníky a hlavně jejich úklid v zimě by tak měly plně na starost zpravidla obce. Zatím vše ale zůstává při starém.

„Celou problematiku upravuje zákon o pozemních komunikacích a nařízení města o rozsahu, způsobu a lhůtách pro odstraňování závad ve schůdnosti na místních komunikacích a průjezdních úsecích silnic,“ vysvětlovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Ze zákona třeba vyplývá, že vlastník nemovitosti, která hraničí se silnicí nebo s místní komunikací, odpovídá za škody, jejichž příčinou bylo znečištění, náledí nebo sníh - pokud neprokáže, že nebylo v jeho možnostech tuto závadu odstranit či zmírnit. V ostatních případech zajišťuje úklid společnost Chetes, za což pak zodpovídá město Cheb.“

Závady ve schůdnosti chodníků přilehlých k nemovitostem, které vznikají v průběhu dne, jsou vlastníci nemovitostí povinni odstraňovat průběžně během dne, ve kterém závada vznikla.

Takový úklid nedělá problémy třeba obyvatelům Lubů.

„Občané se opravdu snaží,“ uvedl lubský starosta Karel Kubeš. „A netýká se to pouze zimy. I v tomto období udržují před domy pořádek.“ A to přesto, že mnohá místa pak udržují také místní technické služby. Veřejné chodníky a prostranství před veřejnými budovami jsou samozřejmostí. „Když mrzne, jde nám především o to, aby si místa před svým domem obyvatelé třeba posypali, než přijedou technické služby,“ vysvětloval starosta. Pokud by občan místo neudržoval, hrozilo by nebezpečí úrazu.


Autor: Václava Simeonová

2.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
„Horvy“ úřadoval v lékárně
23

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Prestiž politice mohou vrátit pouze politici, kteří nebudou lidem lhát

Karlovarský kraj - /ROZHOVOR/ V politice je nováčkem a rovnou se stal lídrem strany Realisté do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za Karlovarský kraj. Co Tomáše Ševčíka vedlo vstoupit do politiky?

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Sokolov – Smrt není strašná. Strašné jsou jen myšlenky o ní. I takový citát mohli vidět účastníci víkendové benefiční 24hodinové akce v Sokolově na podporu Domácího hospice Motýl.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Vystavili houby u rozhledny

Cheb - Které houby jsou ještě jedlé a které už není vhodné na podzim sbírat?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení