V posledních letech se v České republice objevovaly snahy zrušit Mezinárodní den žen. I přes množství jeho odpůrců neztratil 8. březen svůj význam.

„Upřímně, Mezinárodní den žen příliš nemusím,“ řekl Alexander Čermák z Chebu. „Vždy si vzpomenu na velkolepé bály, na kterých samozřejmě nesměly chybět karafiáty,“ kroutil hlavou.

Ale tradičně si již oslavu nenechají ujít třeba v Milíkově. V sobotu 7. března se sejdou od 18 hodin ženy v kulturním domě. „Nepojímáme to jako Mezinárodní den žen, ale jako Den žen v Milíkově,“ vysvětlil již dříve místostarosta Ladislav Ivány. Místní ženy dostanou jako každoročně hyacint a čeká na ně bohaté pohoštění.

Mezinárodní den žen připravili také pracovníci obecního úřadu v Pomezí nad Ohří. „Zábava se uskuteční příští týden v sobotu od dvaceti hodin v Restauraci U přístavu,“ uvedla Zlatka Pěnčíková z obecního úřadu. „ Hrát bude živá hudba,“ podotkla. Také v Pomezí mají pro ženy přichystané malé překvapení.

Historie Mezinárodního dne žen sahá do minulosti. Vše začalo v USA v roce 1857. Pracovnice textilek se domáhaly lepších pracovních podmínek. Další stávka se uskutečnila o 51 let později, a to v New Yorku. Tentokrát za svá práva bojovaly švadleny. Socialistická strana USA ještě ten rok rozhodla pro oslavu Národního den žen, který připadl na poslední únorovou neděli. O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky na demonstrace švadlen. Pevný den ale stanoven nebyl. V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března a ženy požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace. V roce 1914 se po celém světě konaly v období kolem 8. března různé akce proti válce. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem „chléb a mír“. Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ definitivně ustálil na 8. březnu. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení. ⋌Zdroj: web aktivne.cz