Pravidelní návštěvníci muzea si jistě pamatují úspěšnou výstavu s názvem Zmizelé Chebsko. Ta se letos vydává na cesty a postupně se představí návštěvníkům v jiných muzeích a regionech.

„Pokud si lidé budou chtít oživit vzpomínky na Zmizelé Chebsko, nabízí se zde hned dva tipy na výlet,“ sdělila mluvčí Chebského muzea Denisa Morkesová. „V sobotu 12. dubna bude expozice slavnostně otevřena ve Vogtländisches Freilichmuseu v saském Eubabrunnu nedaleko Adorfu. Muzeum v přírodě v Eubabrunnu stojí po všech stránkách za návštěvu a výstava Zmizelé Chebsko zde bude otevřena až do července.“
Od srpna letošního roku pak bude prezentována v Egerland Museu v Marktredwitz. Další výstavy jsou předjednány i na rok 2009.
Chebané jsou náležitě pyšní na to, že expozice zajímá také obyvatele měst v sousedním státě.
„Takový zájem mě velice těší,“ pověděl dvaapadesátiletý Jaroslav Kudrna z Chebu. „Výstava Zmizelé Chebsko se mi zdá povedená. Podle mne je vůbec správné, že spolupráce mezi sousedícími regiony není pouze v politické rovině.

Co návštěvníkům přiblíží výstava
s názvem Zmizelé Chebsko?

Výstava dokumentuje proměny bývalého politického okresu Cheb po roce 1945, kdy plánované i neplánované osidlovací vlny nedokázaly nikdy na nově zabydlované Chebsko přivést více než polovinu původního počtu obyvatel. Kdysi líbezné a zalidněné Chebsko se v důsledku nuceného vysídlení původních obyvatel postupně proměnilo v Bohem opuštěné pohraničí a uprostřed civilizované Evropy vznikl dosud neznámý a nevídaný jev – podivně zpustošený a rozvrácený meziprostor kompletně vyklizeného života. Administrativně správní kosmetické úpravy byly jedinou odpovědí na opuštěné a zpustošené vesnice. Z původních 61 předválečných samostatných obcí bylo do roku 1980 úředně zrušeno 50 obcí. V počtu zůstalých jedenácti správních sídelních jednotek pak zmizel hrůzný fakt, že do roku 1990 bylo na Chebsku zcela zničeno či srovnáno se zemí 30 obcí a osad. Zmizelá místa po roce 1945 najdeme již jen na starých mapách a fotografiích. Z paměti se začínají ztrácet nejen jejich původní německé, ale i nové české názvy.