VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejen zemědělci, ale i myslivci porušují zákon o myslivosti

Chebsko - Rolníci přicházejí o úrodu, myslivci naopak počítají škody na mláďatech. Situace se opakuje každý rok

17.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Se zahájením prací na zemědělských pozemcích se dá v brzké době očekávat nejen krveprolití mláďat ukrytých v porostu, ale také vyostřující se vztahy mezi hospodařícími rolníky a myslivci. Konflikty vládnou i na Chebsku.

„Zemědělci nám téměř nedávají vědět, kdy začnou pracovat na polích,“ postěžoval si Jan Hofmann z mysliveckého sdružení (MS) Skalná.
Znamená to, že každoročně dojde k velkému úhynu kolouchů pod koly zemědělských strojů.
Přitom podle zákona o myslivosti mají ohlašovací povinnost. Za její nesplnění jim hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun. Zemědělci by měli rovněž používat plašičky.

„Na druhou stranu to ale nemá kdo kontrolovat, tolik členů nemáme a navíc chodíme do zaměstnání. Jestliže nám někdo oznámí, že například příští týden začne s pracemi, není jasné, který den to bude. My bychom to pak prošli třeba v úterý a ve středu a zemědělci vyjedou v pátek. To pak vyjde úplně nastejno, jako bychom tam nebyli,“ poznamenal Hofmann. Jak dodal, funguje v okolí honiteb na Skalensku jakási dohoda. Zemědělci by totiž mohli po myslivcích chtít náhradu škody za zvěří poničenou úrodu a zcela určitě by uspěli. Jenže nechtějí.

Stejně jako Luděk Dolejš, soukromě hospodařící rolník z Odravy. I on má s myslivci dobré i špatné zkušenosti. Jak řekl, například jej dosud nekontaktoval nikdo z mysliveckého sdružení, do jehož honiteb zasahují Dolejšovy pozemky.

„I když řeknu, že nechci, aby na mém pozemku byla honitba, Pozemkový fond rozhodne, že tam bude a mám smůlu. Myslivci si tam vstupují kdykoliv chtějí,“ postěžoval si. Podle zákona jsou myslivci povinni nejméně sedm dní předem oznámit majiteli pozemku konání činností, které mohou omezit obhospodařování dotčených pozemků.

„Posedy stavějí na krajích polí, takže překážejí technice, ke krmelcům musí přes pole a jezdí auty třeba v pšenici, takže v ní nechají vyjeté koleje. Měli by chodit pěšky, ale nečiní tak.“ Jak Dolejš uvedl, má sice nárok na odškodnění, ale nemá na to nervy. Podle něj se někteří muži se zbraní v ruce tváří jako neomezení vládci honiteb. „Při leteckém snímkování pak komise, která rozhoduje o přidělení dotací zjistí, že se na pozemku právě kvůli vyjetým kolejím nehospodaří a rolník tím přijde o dotace. Tím jsme na tom biti mnohem více,“ doplnil.
Vše podle něj záleží jen na vzájemné domluvě.

Komentář k tomuto článku najdete zde

Paragrafy, na které článek upozorňuje - Myslivecký zákon

§ 10
Povinnosti vlastníků domácích a hospodářských zvířat a vlastníků pozemků
(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.
(2) Při obhospodařování pozemků, jejich ohrazování při pastvě a podobně jsou vlastníci, popřípadě nájemci pozemků povinni dbát, aby nebyla zvěř zraňována nebo usmrcována; ustanovení předpisů na ochranu zvířat proti týrání tím nejsou dotčena.7) Ustanovení zvláštních právních předpisů na ochranu zvěře při obhospodařování pozemků nejsou dotčena.11)
(3) K zabránění škodám působeným na zvěři při obhospodařování honebních pozemků jsou povinni
a) vlastníci, popřípadě nájemci honebních pozemků oznámit s předstihem uživateli honitby dobu a místo provádění zemědělských prací v noční době, kosení pícnin a použití chemických přípravků na ochranu rostlin,
b) provozovatelé mechanizačních prostředků na kosení pícnin používat účinných plašičů zvěře, a pokud je to možné, provádět sklizňové práce tak, aby zvěř byla vytlačována od středu sklízeného pozemku k jeho okraji,
c) provozovatelé silážních jam a krechtů provádět opatření proti nežádoucímu přístupu zvěře.
§ 11
Povinnosti uživatelů honiteb
(1) V zájmu ochrany zvěře jsou uživatelé polních honiteb povinni pečovat o zakládání remízků a jiných vhodných úkrytů pro zvěř a uživatelé lesních honiteb o zakládání políček pro zvěř na pozemcích, na kterých jim to vlastník, popřípadě uživatel honebních pozemků na jejich žádost písemně povolí; vlastník, popřípadě nájemce lesních pozemků může tuto činnost povolit jen při dodržení předpisů o lesích.12)
(2) Uživatelé honiteb jsou povinni provést po oznámení vlastníků, popřípadě nájemců honebních pozemků podle § 10 odst. 3 písm. a) potřebná opatření k záchraně zvěře.
(3) Uživatelé honiteb jsou povinni provádět v době nouze dostupná a přiměřená opatření k záchraně zvěře, zejména ve spojitosti se záplavami, povodněmi, lesními požáry a extrémně vysokou sněhovou pokrývkou.
(4) Uživatel honitby je povinen provozovat krmelce, zásypy, slaniska a napajedla a v době nouze zvěř řádně přikrmovat. Počty a objemy těchto zařízení se uvádějí v plánu mysliveckého hospodaření a v ročním statistickém výkazu o honitbě.
(5) Zjistí-li orgán státní správy myslivosti, že zvěř trpí hladem, a nezjedná-li uživatel honitby po výzvě orgánu státní správy myslivosti okamžitou nápravu, rozhodne tento orgán o krmení zvěře na náklad uživatele. Odvolání podané proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.13)
(6) Uživatelé honiteb jsou povinni s vlastníky, popřípadě nájemci honebních pozemků, kteří na těchto pozemcích hospodaří a nejsou členy honebního společenstva, projednat alespoň 7 dnů předem konání činností, které mohou omezit obhospodařování těchto pozemků.
§ 63
Přestupky
(1) Orgán státní správy myslivosti uloží pokutu
a) až do výše 10 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že nesplní nebo poruší povinnosti uvedené v § 9 odst. 1, § 10 odst. 2 nebo 3 nebo uložené podle § 9 odst. 3,
b) až do výše 30 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že nesplní nebo poruší povinnosti uvedené v § 5 odst. 2, § 9 odst. 2, § 10 odst. 1 nebo § 14 odst. 1 písm. a) až d).
(2) Orgán státní správy myslivosti uloží pokutu až do výše 30 000 Kč držiteli loveckého lístku, který se dopustí přestupku tím, že poruší některé pravidlo lovu uvedené v § 41 až 45 nebo v § 49 odst. 1; může přitom uložit zákaz činnosti do doby 2 let; při uloženém zákazu činnosti se odebere lovecký lístek; lze rovněž vyslovit propadnutí věci.
(3) Byl-li přestupek spáchán opakovaně, lze uložit pokutu až do výše, která je dvojnásobkem částky uvedené v odstavci 1 nebo 2.
(4) Pro přestupky, řízení o nich a výnosech uložených pokut platí obecné předpisy o přestupcích.18)

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
17.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení