VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věže chrámu jsou hotové. Nadační fond teď uvažuje o další akci

Cheb - Osud projektů bude hodně záviset na ochotě dárců věnovat peníze

31.1.2009
SDÍLEJ:

Po obnově chrámových věží Nadaační fond uvažuje o dalších projektechFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Díky několikaletému úsilí nadačního fondu Historický Cheb se v létě loňského roku podařilo obnovit věže chrámu sv. Mikuláše v Chebu do jejich původní podoby. Představitelé fondu ale nesložili ruce do klína a chtějí dalším projektem přispět ke zkrášlení města.
„O ničem zatím není rozhodnuto. Ve hře jsou zatím tři náměty,“ poznamenal předseda fondu Michal Pospíšil. Po loňské obnově věží má fond k dispozici milion korun, který mu v letošním roce poskytla chebská radnice. Osud sponzorských příspěvků je nejasný. „Zatím nevíme, co udělá finanční krize s ochotou případných dárců přispívat,“ povzdechl si Pospíšil.

Obnova kašny
Jedním z uvažovaných projektů je obnova kašny pod schody kostela. sv. Václava v Kamenné ulici. „Chtěli bychom ji zprovoznit. Kamenná ulice by tak měla na začátku i na konci vodní prvek,“ poznamenal Pospíšil.

Socha sv. Floriánka
Další akce o které fond uvažuje by měla vazbu na projekt Chebské niky, který už existuje dva roky. Právě výklenek na rohu ulic Růžové a Trčky z Lípy v současné době zeje prázdnotou. Vzácná historická socha sv. Floriánka z této niky je umístěná ve vestibulu chebské radnice.
„Jedná se o velmi cennou sochu. Na její místo by se ale mohla vrátit její kopie, jejíž výrobu by zajistil fond,“ naznačil Pospíšil úlohu nadačního fondu v tomto případě.

Vývěsní štíty
Třetí projekt je nejrozsáhlejší a pravděpodobně také nejdražší. V jeho případě se členové nadačního fondu inspirovali v německém Rothenburgu. Jeho cílem by byla výměna všech reklamních štítů a tabulí za nové, vyrobené v jednotném historizujícím stylu. „V Rothenburgu mají tyto štíty kované. Svůj znak si do něj dávají třeba i moderní banky,“ poznamenal Pospíšil. V Chebu by výměna štítů přicházela v úvahu v historickém centru.

Obnovou chrámových věží si ale Nadační fond Historický Cheb nastavil laťku hodně vysoko. „Věže na sv. Mikuláši byla velká věc, která zaujala spoustu lidí. Připravit něco podobného teď bude mnohem složitější,“ uvedl chebský starosta Jan Svoboda.
„Ani nevím, že nahoře v Kamence je nějaká kašna,“ reagoval na plány Pavel Tomek z Chebu. „Myslím, že městu by nejvíce prospěly nové vývěsní štíty. Někdy je to hrůza, co ve městě visí. Jen mě nenapadá, jaký znak by používali vietnamští obchodníci,“ dodal.

Autor: Petr Przeczek

Který z uvažovaných projektů Nadačního fondu Historický Cheb se vám nejvíce zamlouvá?

Obnova kašny v Kamenné ulici

67 %

Zhotovení kopie sochy sv. Floriánka

0 %

Nové vývěsní štíty v centru Chebu

33 %

Hlasovalo: 15

Anketa byla ukončena

Místo události:
31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
DO HOUSLAŘSKÉ ŠKOLY při Integrované střední škole v Chebu zavítal přední český virtuos Jaroslav Svěcený. Konal se zde 10. ročník mezinárodních tónových přehrávek.
14

FOTO: Kvalitu houslí odhalí tónové přehrávky

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Mumifikované ostatky budou zkoumat lékaři v nemocnici

Chodov – Mumifikované ostatky z plankenheimské rodinné hrobky v kostele svatého Vavřince v Chodově budou zkoumat lékaři z krajské nemocnice. Stane se tak na žádost samotného města, které chce za pomoci vyšetření na počítačovém tomografu ostatky identifikovat.

Děti si užily sportovní den s Ajaxem

Karlovy Vary - Sportovní akcí se Zápisníkem psa Ajaxe vyvrcholil preventivní projekt určený pro žáky základních škol. Jedenácté setkání s policisty se uskutečnilo na sportovním hřišti Základní školy Krušnohorská v Karlových Varech a zúčastnilo se ho 452 dětí ze 14 základních a praktických škol.

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Karlovy Vary – Přiblížit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu co nejvíce lidem z regionu, kteří se do Karlových Varů nevypraví, a umožnit jim vidět i některý z filmových hitů, je letošním záměrem Karlovarského kraje.

Franc přišel o vítězství kvůli řetězu

Mariánské Lázně – Čtyři rozjížďky jasně dominoval, a když se stavěl na start té páté, tak diváci na plochodrážním stadionu v Mariánských Lázních očekávali, že začnou slavit vítězství. Nestalo se. Josefa France zradil řetěz, přesněji prasklá spona.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies