VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici chtějí své prohřešky před veřejností utajit

Chebsko - Voličům se nelíbí, že by se nedozvěděli také o poklescích svých zástupců

16.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Josef Němec

Otázky, které Deník politikům položil

Souhlasili byste se zveřejněním vašeho jména v případě, že se stanete obětí zločinu?

Souhlasili byste se zveřejněním vašeho jména i v případě, že byste figurovali mezi potencionálními obžalovanými z nějakého trestného činu?

Na první otázku odpověděli kladně čtyři politici, záporně dva. Na druhý dotaz reakce tak jisté nebyly. Jméno by neradi zveřejnili tři veřejní činitelé, dvěma by to problém nedělalo. Dva starostové by souhlasili, pokud by článek mohli autorizovat. Jeden by se rozhodoval podle konkrétní situace. Pět starostů neodpovědělo vůbec.

Takzvaný náhubkový zákon zvedá ze židlí novináře i občany. Média nesmí nově zveřejnit totožnost obětí trestného činu ani informace z policejních záznamů – pokud k tomu sami lidé nedají svolení. Trnem v oku jsou občanům především postoje politiků. Deník se ptal veřejných činitelů Chebska (znění otázek v infoboxu), zda by souhlasili se zveřejněním svého jména i v případě, že by figurovali mezi potencionálními obžalovaným. Nebylo překvapením, že většina odpověděla záporně. Třetina oslovených politiků nereagovala vůbec.

„Myslím si, že tento zákon si mohli naši poslanci odpustit,“ řekl mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král. „Podle mne v minulosti k takovým excesům, které by něco podobného vyžadovaly, nedocházelo,“ dodal. Jemu samotnému by zveřejnění jeho jména v případě, že by se stal obětí trestného činu, nevadilo. „V situaci, že bych byl z něčeho obviněn, bych si asi zveřejnění rozmyslel,“ poznamenal.

Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík byl tentokráte stručný. Jeho odpověď zní v obou případech – ne!

Stejné odpovědi se dočkal Deník také od starosty Milhostova, Pavla Červenického. A to je právě problém, který se voličům nelíbí.

„Když jde někdo do politiky, musí počítat s tím, že bude pod drobnohledem,“ zlobil se Jan Němec z Chebu.

Ředitel chebského gymnázia Jaroslav Kočvara řekl, že kdo chce dělat politiku, musí se smířit s větším zájmem médií. „Pokud by informace ve jmenovaných případech byly podány skutečně objektivně, úplně a bez neověřených hypotéz a neoprávněných spekulací, pak, myslím, není důvod nesouhlasit.“ Zároveň ale dodal, že by v obou případech musel brát ohled na rodinu.

Politici se shodli, že záleží na přístupu médií. Podle ašského starosty Dalibora Blažka jde o to, zda chtějí novináři informovat či zvýšit prodejnost novin zkreslenými články. Jako pozitivum médií ale uvedl, že fungují jako 'policajt'. Často podle něj dokáží rozkrýt to, co se nepodaří orgánům k tomu určeným. „Na druhou stranu se však jedná o vydavatelské skupiny, které často mají i jiné zájmy, než objektivně informovat. Dovolat se nápravy v případě uvedení nepravd či úmyslných omylů je na dlouhé lokte,“ řekl Blažek a dodal, že v době zveřejnění omluvy to v podstatě nikoho nezajímá. „Souhlasil bych proto s uvedením jména u problematických kauz v případě, že budu moci článek autorizovat a vyjádřit se k němu.“

Někteří se zveřejněním jména neměli problém. „Určitě ano, protože i politik je jen člověk a pokud nás neochrání platné zákony, tak ať se o tom dozví co nejvíce lidí,“ reagoval na první otázku Deníku františkolázeňský zastupitel Jiří Vosala. Také na druhý dotaz reagoval kladně. „Nemám se proč schovávat. Jediný problém vidím v tom, že se o případném prohřešku politika píše na prvních stranách deníků. Pokud se pak ukáže, že to bylo jinak, napíše se to na předposlední straně malým písmem.“

Na dotaz Deníku nereagoval Jan Benka, Lubomír Švec, Vladislava Chalupková, Petr Klír a Karel Kubeš.

16.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

S víkendovou pitkou začal dvaatřicetiletý muž původem ze Slovenska brzy. Při odpolední dechové zkoušce totiž nadýchal 2,46 promile alkoholu.

Havárie odhalila opilého šoféra, který navíc neměl řidičák

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Sokolov – Zabitím vyhrožoval v Sokolově dvaatřicetiletý muž trojici lidí. Navíc ještě na ně vytáhl a namířil zbraň.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Cheb - Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení