VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak lidé vidí život v Kopanině

Nový Kostel - Obyvatelé si pochvalují, že i v malé obci se najde rarita – zrekonstruovaný špejchar

10.11.2008
SDÍLEJ:

Nový KostelFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Do katastru obce Nový Kostel patří také vesnice Kopanina. Právě ta se v minulosti mohla pyšnit velkými a bohatými hospodářskými usedlostmi. V roce 1574 zde byla založená druhá nejstarší škola na Chebsku. Deník přináší pohledy dvou generací na žití v Kopanině ze současné doby.

Naše Kopanina

Bydlím ve vesnici, která se jmenuje Kopanina. Naše vesnice je malá a bydlí tady málo lidí. Někteří lidé se o své domečky starají a opravují je. A to se mi líbí. Jiným lidem jejich domky spadnou na hlavu, protože na nich nic nedělají.
Máme tady kostel. Každou neděli sem jezdí pan farář a pořádá bohoslužby. Já se do kostela chodím dívat na jesličky s Ježíškem o Vánocích. Kostel by potřeboval novou střechu a omítku, aby byl krásnější než je teď.
V Kopanině stály dřív dva špejchary - sýpky, do kterých si dávali hospodáři obilí. Jeden špejchar odvezli na hrad Seeberg a druhý nám tady zůstal. Získal ho pan Zelinka, který ho nechal krásně opravit.
Ve škole jsme dostali za úkol zjistit něco o minulosti Kopaniny. Naše vesnice se jmenovala Krugsreuth. Žili tady němečtí sedláci, kteří se po válce museli odstěhovat. Bývali tu kováři, pekaři, sedláci, čtyři hospody a dva obchody. Kostel tu tenkrát byl dřevěný, ale vyhořel a proto pak postavili zděný.

Eva Smrčková

Život na vesnici

Kopanina je menší vesnička spadající pod obecním úřadem Nový Kostel. Má 16 rodinných domků, osm větších či menších statků, budovu bývalé školy, kostel s místním hřbitůvkem a sedm domků zde obývají chataři. Místní obyvatelé se snaží každý podle svých možností a tak i naše vesnička pomalu ožívá. Lidé opravují střechy, fasády, poničené ploty, ale také se začaly renovovat zdejší statky a to je úžasná věc. Navíc máme v obci raritu. Zrenovovaný špejchar - sýpku, takže nemusíte na hrad Seeberg, ale uvidíte ho i u nás. Za to patří dík panu Zelinkovi, který špejchar odkoupil. A spolu se svými syny renovuje velký statek, ve kterém buduje restauraci s penzionem. V naší obci jsou dvě ekofarmy a někteří starousedlíci si ponechali pole a louky, na kterých hospodaří. Málokterá ves se může pochlubit tím, že má svého kováře. A my jednoho máme. V Kopanině žijeme poklidným životem, snažíme se navzájem si pomáhat a tak by to mělo být. Také obecní úřad v čele s panem starostou na nás nezapomíná, postupně podle finančních možností obnovuje náš vodovodní řád, který už je v katastrofickém stavu. Naše děti navštěvují Základní školu v Novém Kostele. Myslím si, že tato škola poskytuje dětem více prostoru než školy větší - devítileté. V této malotřídní škole jsou děti vedeny ke kamarádství, spolupráci a ochotě pomáhat mladším. Život na vsi je dobrý v tom, že lidé k sobě mají blíž. Stinnou stránkou je však každodenní dojíždění do zaměstnání či do školy autem nebo autobusem, kterou navíc zdvojnásobte rozbitými silnicemi II. tříd, na jejichž opravy jaksi nezbývají peníze.

Pavla Smrčková

Místo události:
10.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení