Neplatný občanský průkaz nosí podle odhadů úředníků stále ještě více než tisícovka obyvatel Chebska. Pokuty ani mediální kampaň některé lidi nepřesvědčily, aby se povinné výměny průkazů zúčastnili.

Obyvatelé, kteří mají 'občanky' vydané do 31. prosince 1998, si měli do konce minulého roku opatřit nové. Situace je ale jiná.
„Občanům, kteří úřady neposlechli, teď může hrozit pokuta až deset tisíc korun,“ sdělil Martin Buřič z chebského městského úřadu.
To není zdaleka jediná nepříjemnost, která na opozdilce čeká. Například výběr peněz na poště, výběr doporučené zásilky či platební operace v bankách, jsou pro ně v současné době tabu.

To by ale znamenalo, že by třeba důchodci, kteří výměnu v termínu nestihli, nemohli dostat svůj důchod, a tím zůstali bez finančních prostředků. Proto pro ně ministerstvo vnitra společně s ministerstvem práce a sociálních věcí připravilo výjimku. „Důchod jim vydáme do března i na již neplatný občanský průkaz,“ sdělila mluvčí České pošty Dita Václavíková. „Ale na ostatní zásilky, které by měly být vydané oproti občanskému průkazu, se to nevztahuje,“ vysvětlila.

Některým občanům se ale výjimka nelíbí. „Jsem dost pracovně vytížený a měl jsem s výměnou velké starosti,“ zlobil se Jiří Toman z Chebu. „Nemám čas na čekání na úřadech, ale musel jsem si to nějak zařídit. Když bych to neudělal, také bych výjimku nedostal. Proč důchodci ano?“

Další naplánovaná výměna občanských průkazů se uskuteční během tohoto roku. V plánu je stáhnout 'z oběhu' průkazy vydané do 31. prosince 2003. Ty by si měli občané vyměnit do posledního dne roku 2008.
Konec platnosti se vztahuje i na občanské průkazy s vyznačenou platností 'bez omezení'. Opět platí výjimka občanských průkazů lidí narozených před 1. lednem 1936.