VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílá pastelka pomáhá slepým

CHEBSKO - Chebané budou mít možnost přispět na výukové programy pro nevidomé a slabozraké

12.10.2008
SDÍLEJ:

PŘI MINULÉM ROČNÍKU sbírky Bílá pastelka měli Chebané možnost se seznámit s pomůckami pro zrakově postižené spoluobčany přímo na chebském náměstí Krále Jiřího. Letos se pro ně chystá den otevřených dveří v klubu Sjednocené organizace zrakově postižených. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Originální bílou pastelku, záložku a informační letáček budou ve středu 15. října nabízet v ulicích Chebu studenti při devátém ročníku sbírky Bílá pastelka.
Její výtěžek poputuje na výukové pomůcky pro nevidomé a slabozraké občany.

„Máme deset studentských dvojic. Osm jich bude v Chebu, dvě ve Františkových Lázních,“ sdělil nevidomý Emil Miklóš z Tyflocentra. To ve spolupráci s chebskou Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) zaštiťuje sbírku v Chebu. Minulý rok měli možnost Chebané navštívit informační stánky, kde se mohli seznámit s nejrůznějšími pomůckami pro zrakově postižené. Letos se s nimi obeznámí obyvatelé Sokolova a Karlových Varů.
„Budeme ale pořádat den otevřených dveří v klubovně SONS,“ pozval Miklóš.

„Je to v chebské Karlově ulici 17 a potrvá od 8 do 17 hodin,“ upřesnil. „Prodejce poznáte snadno podle černých a bílých triček s logem sbírky. Všem dobrovolníkům i firmám děkujeme za pomoc. Bez jejich podpory by se sbírka nemohla uskutečnit,“ řekl koordinátor sbírky Luboš Krapka. Bílou pastelku od samého počátku podporuje také hraběnka Mathilda Nostitzová, která vzkazuje případným dárcům: „Jsem přesvědčena, že všichni instruktoři ve všech střediscích vykonávají fantastickou práci. Aby byli schopni dále pomáhat zrakově postiženým, potřebujeme vaši finanční podporu.“ V loňském roce se vybralo v celé republice bezmála tři a půl milionu korun. SONS tak mohla realizovat aktivizační projekty podporující integraci nevidomých či zpřístupňování informací formou digitalizace. Dalšími poskytovateli služeb jsou Tyfloservis, o.p.s. a krajská Tyflocentra. Tyfloservis zajišťuje programy zaměřené na zvládnutí dovedností nutných pro život se zrakovým handicapem, například chůzi s bílou holí, výuku čtení a psaní braillova písma, ovládání speciálních pomůcek a výběr vhodné optiky. Tyflocentra nabízejí pro nevidomé a slabozraké řadu vzdělávacích programů, rekvalifikační kurzy, sociálně právní poradenství a podporují zapojení zrakově postižených do volnočasových, kulturních a sportovních aktivit.

Autor: Nataša Šmatová

12.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení