VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odměny učitelů? Kraj dostal víc než čtyřiaosmdesát milionů korun, což je 13 500 korun na kantora

Chebsko - Peníze se k učitelům dostávají postupně

30.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Odměny, které učitelé tento měsíc dostali od ministerstva školství, vyvolávají vlnu emocí. Deník tedy zjišťoval, podle čeho jsou finance rozdělované.

Celkově mělo ministerstvo k dispozici na odměny přibližně 4,5 miliardy korun. Školy nedostanou prostředky najednou, ale za každé čtvrtletí zvlášť.
Rozdělení celé částky 4,5 miliardy, o kterou se podařilo navýšit rozpočet ministerstva, bylo od počátku plánováno na více etap. Stížnosti některých ředitelů škol, že dosud obdrželi jen polovinu finančních prostředků, proto nejsou opodstatněné.

„Ve vládě jsem vymohl zvláštní navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy,“ vysvětloval ministr Ondřej Liška. „Ředitelé je mohou použít třeba na odměny pedagogům, kteří se aktivně podílejí na realizaci reformy. První etapu máme za sebou a školy určenou část prostředků obdržely. Od samého začátku ale vysvětlujeme, že tyto peníze, které jsou určeny na celý rok, budeme rozepisovat postupně. První etapa už proběhla, teď se chystá druhá,“ dodal ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

V prvé fázi přidělilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky krajům 2,912 miliardy korun. „Z toho do Karlovarského kraje bylo přiděleno 84 520 000 korun,“ uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. „Z toho je patrné, že ministerstvo stále ještě drží rezervu ve výši asi 1,5 miliard korun.“ Prostředky, které byly rozdělovány v prvé fázi, činí 18 728 korun na jednoho pedagogického pracovníka. A to včetně odvodů, které za pracovníka platí organizace. V platech tato částka přestavuje přibližně 13 500 korun na osobu.

„Prostředky, které budou rozdělovány ve druhé vlně, by měly být nějak rozdílné podle jednotlivých druhů škol a školských zařízení, tudíž nelze přesně odvodit, kolik prostředků náš kraj obdrží,“ sdělila Jana Pavlíková. „Pokud by ale nebyly stanoveny větší rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi pedagogických pracovníků, očekáváme dotaci přibližně 40 000 000 korun,“ dodala.

Všichni kantoři ale nedostanou stejně vysoké odměny. Jejích výše bude záviset na jejich aktivnímu přístupu ke vzdělávání. Ředitelé škol připustili, že u některých pedagogů budou finance navíc v minimální výši. Záleží tedy na vedení škol, jak s penězi naloží, a kterým podřízeným odměny připadnou.

Autor: Václava Simeonová

30.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení