VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojistné může být levnější

Chebsko - Motoristé by se měli zajímat o to, zda havarijní pojistka odpovídá stavu auta

31.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Sdružení na obranu spotřebitelů (SOS) se zaměřilo na kontroly plateb za havarijní pojistky. Jejich zjištění je zajímavé i pro motoristy na Chebsku. Mnozí nevědí, že si mohou nechat přepočítat havarijní pojistné. SOS se proto v rolích zákazníků obrátilo na pojišťovny na českém trhu s dotazem na přepočet pojitky.

Podle právního výkladu SOS zákon o pojistné smlouvě, zákon číslo 37/2004 Sb., stanoví, že pojistník má právo požadovat na pojistiteli úpravu sumy pojistného, změní-li se pojistná hodnota věci. Michal Kebort, finanční specialista SOS, k tomu říká: „Stárnoucí vůz postupně ztrácí ze své ceny. To je neoddiskutovatelný fakt, kterého využívají samotné pojišťovny při výpočtu eventuálního odškodnění. Je tedy na místě žádat, aby obdobnému poklesu odpovídalo pojistné, jež za svůj vůz platíme.“

Jestliže majitel automobilu zvolí časový či obecný způsob výpočtu, hraje v případné škodné události zásadní roli tabulková, respektive tržní cena vozidla.
Právě při tomto postupu ocenění lze na pojistném ušetřit přinejmenším několik stokorun ročně. Pojistná hodnota zde totiž nemá konstantní charakter a tento vývoj by měl odrážet pohyb samotného pojistného.

„Pokud bychom chtěli neustále měnit výši pojistného na složenkách, které posíláme klientům, vedlo by to ke zdražení pojistek. Takový model by byl provozně a administrativně náročnější,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. „Většina škod v havarijním pojištění jsou totiž částečné škody, při kterých pojišťovna plní v tak zvaných nových cenách. Pokud si klient přeje vypočítat novou smlouvu, není nic snadnějšího, než aby se obrátil na pojišťovnu.“

„Dodatečné personální náklady na obou stranách generuje především nutnost navštěvovat každoročně pojišťovnu. Jestliže pojišťovny na něčem ‘šetří‘, tak hlavně na tom, že mnoho klientů o možnosti přepočtu vůbec neví a oprávněných úspor se nedožadují,“ oponuje Michal Kebort.

„Mailoval jsem si s panem Kebortem z SOS, který byl na tiskové konferenci, kde označil Českou pojišťovnu za jednu ze dvou pojišťoven, které neodpověděly na dotazy ´klientů´. Nyní jsme zjistili, že jsme ani odpovědět nemohli, protože všechny tři dotazy byly odeslány na neexistující mailovou adresu info@cpoj.cz,“ doplnil na závěr mluvčí ČP Bálek. „Naše adresa pro klienty je přitom klient@cpoj.cz - tak je ostatně uvedena i na našem webu. Chyba v komunikaci tedy nebyla na straně ČP, ale na straně SOS.“ SOS doporučuje, aby se motoristé při výběru pojistitele zaměřili i na možnost rekalkulace pojistného. Zvláště by se na to měli soustředit majitelé zcela nového vozu. Zde může podobná služba ušetřit každý rok i tisíce korun. Pokud pojistná smlouva klauzuli o automatickém přepočítání pojistného v závislosti na pojistné hodnotě neobsahuje, spotřebitel by se ho měl dožadovat na pobočce.

Autor: Nataša Šmatová

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Expozice unikátního Retromuzea v Chebu.

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Pěstujeme olivy

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Pokusila se usmrtit narozenou holčičku. Ta v nemocnici zemřela

Plzeň - Ženě, která v neděli tajně porodila a novorozeně ukryla v koši na prádlo, hrozí až výjimečný trest. Policisté ji v pondělí obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. 

Medvědí pramen zve na pěknou procházku

Mariánské Lázně - Město Mariánské Lázně je známé svými prameny, ale klasický turista míří hlavně k těm, co jsou v okolí kolonády. Což je na škodu, protože i v okolí města je spousta krásných míst a pramenů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení