Téměř dvacet let se už západočeské pohraničí potýká s problémem prostituce. Zatím nikdo nedokázal lehké ženy dostat pryč z očí veřejnosti. Účinkem se míjí i chebská městská vyhláška.

Chybí totiž zákon, který by nějakým způsobem upravoval provozování prostituce.

„Nejefektivnějším řešením by bylo bezesporu přijetí zákona, který by zakazoval prostituci v jakékoliv formě. Například ve městech do 50 tisíc obyvatel,“ uvedla tisková mluvčí chebské radnice Martina Kuželová a dodala: „K tomu by ovšem musel být přijat adekvátní postih. Rychlý a vynutitelný,“ zdůraznila.

Jinak by se totiž města dostávala do stejné situace jako nyní. Například Cheb vymezil provozování prostituce do několika vybraných lokalit městskou vyhláškou. Poskytování, případně vyhledávání sexuálních služeb podle této vyhlášky strážníci městské policie pokutují. Jenže prostitutky prostě neplatí. Jejich dluh vůči městské pokladně je stále vyšší.
„Na konci roku 2008 dlužily lehké ženy městu na pokutách zhruba 1,3 milionu korun,“ sdělila mluvčí radnice.

Problémy s vymáháním jsou ale i na straně jejich zákazníků. Nejčastěji se jedná o německé občany, kteří jezdí do Chebu vyhledávat laciné sexuální služby.
„V těchto dnech připravujeme podklady pro správní řízení s německým mužem, který už nezaplatil tři pokuty za vyhledávání sexuálních služeb,“ sdělil ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Podle něj strážníci vědí o dvou takovýchto případech. Přítrž tomuto jednání má učinit společná schůzka představitelů chebské radnice, vedení sousedního německého města Waldsassen, představitelů německé i české policie a chebských strážníků. Prvotním impulsem k této schůzce sice byly stížnosti českých občanů na jednání německé policie, ale chebští strážníci se chtějí na své německé kolegy obrátit se žádostí o spolupráci.
„Budeme se snažit nějakým způsobem informovat německou stranu o jednání jejich občanů tady v Chebu,“ poznamenal Šmolík.

„Přijetí zákona o prostituci a tím její legalizace by bylo řešením,“ potvrdil Petr Strejc, provozovatel chebského penzionu zaměřeného na pánskou klientelu.
„Nový zákon by měl jasně definovat termín poskytování sexuálních služeb a mělo by v něm být také řečeno co stát chce a za jakých podmínek,“ dodal Strejc. Navíc by se podle něj měl upřesnit i pojem kuplířství. Aby někteří politici nepovažovali stát za kuplíře a neodmítali se konečně problémem zabývat.
„Prostitutky by měly mít vymezenou lokalitu, kde by mohly stát. Ale takovou, která pro ně nebude nebezpečná a nebudou tam nikoho obtěžovat. Tam by klidně mohli úředníci vybírat peníze za zábor veřejného prostranství,“ navrhl Strejc.

Problém je ale s vymezením oblasti, kde by mohly lehké ženy postávat. Nikdo je ve svém okolí nechce. Kněžky lásky zase odmítají opustit ulice a odejít do vymezených lokalit, kam za nimi jejich zákazníci nepřijedou. S příchodem jara jsou jich tak opět plné ulice.

„Proč máme chodit po stejném chodníku jako ty holky. Nadržení Němci pak obtěžují všechny ženy včetně těhotných nebo maminek s kočárky,“ postěžovala si Veronika Králová z Chebu.

Podle šéfa chebských strážníků značná část prostitutek není místních.

„Dojíždí sem hodně žen ze Sokolovska, ze severních Čech, Moravy, ale také ze Slovenska,“ uvedl Šmolík. Navíc podle něj sice hodně žen nabízí sexuální služby, ale jedná se spíše o kapsářky nebo uspávačky, které se snaží své klienty okrást. Spoléhají se pak na to, že jejich oběti se budou stydět na policii krádež ohlásit.

Při pondělní kontrole dokonce strážníci našli v ulici 17. listopadu ženu ze Slovenska, která se vracela domů z Německa. „Neměla peníze na jízdenku, tak si na ní prostě chtěla vydělat vlastním tělem,“ vysvětlil Šmolík.