VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři minuty na připomínky nestačí

Cheb - „Mají zástupci lidu právo na to, vzít občanovi slovo?“ ptá se občanka, která svůj názor na zastupitelstvu vyjádřit nemohla

26.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Pořídit si stopky – to radí Helena Pitoňáková z Chebu v případě, že se občané rozhodnou přijít s připomínkou na veřejné zasedání chebského městského zastupitelstva.

„Pokud budete chtít o něčem diskutovat, popřípadě se na něco zeptat, musíte si doma zkusit, jak dlouho vám to bude trvat,“ zlobila se Helena Pitoňáková. „Po třech minutách mi vzali slovo.“

Dotazy a připomínky občanů jsou pravidelně hned druhým bodem zasedání zastupitelů. „S připomínkou může bez předchozí žádosti přijít jakýkoliv obyvatel obce, který dovršil 18 let,“ vysvětlil Tomáš Ivanič z chebské radnice. „Tento bod, během kterého mohou občané vyjadřovat stanoviska k projednávaným věcem a vznášet připomínky nebo dotazy, má trvat nejdéle 15 minut a vystoupení každého občana nejdéle tři minuty, ale i delší vystoupení bývají pochopitelně tolerována.“

To znamená, že v ideálním případě by dostalo slovo pouhých pět obyvatel Chebu. „Byli jsme tam jako hosté tři, takže nemuseli mít obavy, že tam budou do rána odpovídat na naše dotazy,“ nechápala Pitoňáková. Uvedla, že ji nejvíce zaráží, že si to dovolili říct lidé, které si obyvatelé Chebu zvolili. „Posadili jsme je do měkkých křesel a oni, místo toho, aby nám předkládali účty, co pro nás dělají, tak nemají čas.“ A nejen, že nejsou ochotní vyslechnou delší připomínky, ale ani nepřijdou mezi lidi. „Za tři minuty je nemůžete ani za něco dobrého pochválit, natož ještě zkritizovat,“ postěžovala si. „Oni totiž po namáhavé hodině, kterou odsedí v křeslech, si musejí udělat desetiminutovou přestávku na cigaretku či kávičku, která pak trvá i čtvrt hodiny, ale vyslechnout si voliče nemají čas,“ uvedla Pitoňáková.

Podle Tomáše Ivaniče z chebského městského úřadu je čas kontrolován přibližně. „Předsedající ihned rozhodne, jakým způsobem bude příspěvek občana řešen či zodpovězen,“ sdělil Ivanič. „Neobdrží-li občan odpověď přímo, odpovíme mu písemně do třiceti dnů,“ dodal.

Sám starosta Chebu Jan Svoboda odmítá, že by někoho nenechal domluvit. Čas nikomu neměří, pouze občana upozorní, že překračuje dobu. „Zasedání má svá pravidla,“ uvedl. Problémy nastávají třeba v případech, že chce dotyčný mluvit bez vyzvání či reagovat podruhé. „Je ale víc možností, jak se projevit. Pokud dotyčná paní přijde za mnou, také ji nechám vyjádřit se,“ dodal starosta.

Na co si ale stěžuje většina občanů, je špatná akustika v zasedací místnosti. „O opatřeních, která by zvýšila komfort při jednáních zastupitelstva, jak pro samotné zastupitele, tak pro přítomné občany, se uvažuje,“ uvedl Ivanič. Už letos by mohlo být částečně obměněno vybavení obřadní síně, to znamená například výměna křesel. Do budoucna by se pak zastupitelstva mohla konat jinde než v obřadní síni. Přemístění jednání si vyžádá určité náklady. Jeho realizace bude závislá na tom, kdy se na něj podaří najít prostředky.

Autor: Václava Simeonová

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení