VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřetržitý dohled přináší úspěchy

Cheb - Rozhovor s ředitelem Celního úřadu v Chebu plk. Bc Romanem Šťovíčkem

6.1.2009
SDÍLEJ:

plk. Bc Roman Šťovíček, ředitel Celního úřadu ChebuFoto: DENÍK/ Vladimír Kučera

Není týdne, aby se na stránkách Deníku neobjevila informace o tom, že celníci opět zadrželi nelegální zboží. Ať už přímo na celnici nebo na některé z chebských tržnic. Ředitele Celního úřadu v Chebu Romana Šťovíčka jsme proto požádali o odpověď na několik otázek.

Už jsme se v předchozích vydáních Deníku snažili vyčíslit, jaké škody tento rok napáchali dovozci padělaného zboží. Pravděpodobně jsme nepojali vše z evidence celníků. V jaké hodnotě jste tedy nepoctivcům v roce 2008 zabavili zboží?
Odpověď je nutné rozdělit do několika oblastí. K té první patří dovozy padělků ve velkokapacitních kontejnerech. Zde jsme zadrželi ve 41 případě zboží, které porušovalo některé z práv duševního vlastnictví nebo průmyslových vzorů. Při posledním případě jsme zajistili téměř dvacet tisíc kusů pánského spodního prádla s ochrannou známkou Playboy. Finanční ztráta majitelů ochranných práv činila jen v této oblasti 463,5 milionu korun. Kontrolní činností na tržnicích jsme zajistili padělané zboží za bezmála 58 milionů. Celkem v roce 2008 zajistil Celní úřad Cheb 528 tisíc kusů nebo párů padělaného zboží. Hodnota zajištěného zboží přesáhla 522 milionů korun! Jedná se zde o škodu způsobenou majitelům ochranných práv. Toto je výsledek práce chebských celníků v oblasti duševního vlastnictví. Je potřeba také zmínit zajištění padělaných nebo pašovaných cigaret, kde celní a daňový únik přesáhl částku 460 tisíc korun.

Prozradíte něco z poznatků Vašich kolegů? Opravdu se zákazníci na nechvalně proslulých tržnicích rekrutují z řad Němců?
Toto je známý a pravdivý fakt. Převážná většina těchto koupěchtivých zákazníků je z řad německy mluvících turistů a jen malou část tvoří čeští občané. Pokud to mám vyjádřit v procentech tak asi 90:10.

Co považujete za největší úspěch celníků na Chebsku?
Za největší úspěch považuji výsledný efekt nepřetržitého celního dohledu, během kterého jsme nepřetržitě monitorovali pohyb zboží na tržnicích. S tímto režimem jsme přišli před časem zde v západních Čechách a musím říci, že se plně osvědčil a nese své ovoce v našem regionu, ale i v celé republice. Počet a výskyt padělaného zboží se zásadně omezil, i když nevylučuji jeho prodej skrytou formou. Při této příležitosti musím poděkovat chebskému živnostenskému úřadu za spolupráci, která byla v této oblasti příkladná.

Víte, jak se nyní daří celníkovi, kterého při kontrolní akci poranil agresivní vietnamský trhovec?
Náš kolega se již vrátil po léčení do služby a následky zranění, ať už fyzické či psychické, mu nezabránily dále vykonávat svoji práci.

Jaké je vaše přání pro rok 2009? Co byste popřál čtenářům Chebského deníku?
V souvislosti s mojí profesí musím konstatovat, že po několika letech se stánkový prodej na Chebsku, a s ním spojený prodej padělaného zboží, což je zásadní problém regionu, dostává do regulí požadovaných státem, alespoň co se týče oblastí prodeje, který patří do kompetence celní správy. Přeji si, aby v roce 2009 celní správa dotáhla tento stav téměř do ideálna, i když vím, že to tak snadné úplně nebude, ale myslím, že máme dobře nakročeno a štěstí přeje připraveným…
A civilní přání spoluobčanům? Jednoznačně zdraví, není to jen fráze, neboť ze všech ostatních životních situací vždy existuje nějaké východisko a dále trochu více optimismu a nevidět vše jen v černých barvách.

Autor: Vladimír Kučera

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení