VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Vandas: Nerozlišuji lidi podle barvy pleti

Cheb - Rozhovor s Tomášem Vandasem, předsedou Dělnické strany

27.11.2008 10
SDÍLEJ:

Tomáš Vandas, Dělnická stranaFoto: Deník/Jan Handrejch

Jen málokteré téma dokáže vyvolávat takové emoce v celé republice, jako otázka, zda zrušit Dělnickou stranu. S jejím předsedou, Tomášem Vandasem, si Deník popovídal také o největších problémech Chebska.

Znáte nechvalně známou Wolkerovu ulici v Chebu?
Slyšel jsem o ní a byl jsem se podívat i na místě. Působí depresivně. Současný stav je důsledkem dlouhodobého neřešení problému.

Co si myslíte, že je na Chebsku největší problém?
Podle mých informací je to zejména příliv cizinců všeho druhu, vzrůstající obchod s drogami nebo prostituce. Tedy podobné problémy, které sužují naši vlast jako zákeřný bacil. Je již načase říci dost a začít naši republiku léčit.

Jeden z plánů pro náš region bylo vymýcení prostituce. Jak jste toho chtěli docílit?
Tvrdými tresty za kuplířství a provozování pochybných podniků, kde dochází k praní špinavých peněz. Metody jsou, jen ty účinné se bojí současný liberální režim použít.

V čem podle Vás spočívá všeobecný nárůst averze vůči Romům?
Podle mě je to způsobeno jejich neochotou akceptovat slušná pravidla a normy, které platí ve společnosti. Já sám znám i slušného cikána, ale je to spíše výjimka. Rozhodně není řešení to, když jim budeme pořád vše tolerovat, omlouvat je slovy, že oni za nic nemohou a že jsou jiní.

Je podle vás v naší republice problém s pozitivní diskriminací?
Ano. Nepřizpůsobiví občané jsou zvýhodňováni na úkor těch slušných. Vezměte si příklad, kdy cikánské děti dostávají nejrůznější přídavky na učebnice, pomůcky, počítač a podobně. Když o takový příspěvek půjdou požádat rodiče bílého dítěte, úředníci se jim vysmějí.

Kolik členů v současnosti má Dělnická strana?
V současné době se počet pohybuje okolo 350 členů, každým dnem se ale tento stav mění. V posledních týdnech pociťujeme velký zájem o členství, a to zejména u mladé generace.

Co vás vedlo k tomu, aby jste se stal členem strany?
Myslím si, že je to zejména nespokojenost s vývojem ve společnosti, kdy slušní lidé jsou zahnáni do kouta a nemají nikde zastání. Když se podíváte kolem sebe a vidíte tu korupci, kriminalitu, rozkrádání, příliv imigrantů a zvýhodňování nepřizpůsobivých etnik, není to dobrý pocit.
Někteří lidé přirovnávají Dělnickou stranu k Národně socialistické německé dělnické straně.
Já to vnímám jako snahu nás očernit v očích veřejnosti, abychom nezískávali větší počet sympatizantů. Kde chybí argumenty, nastupuje pomlouvání a špinění. Jsme na to už ale zvyklí a přes všechny nesnáze pokračujeme v naší činnosti dál.
V internetové encyklopedii je Dělnická strana charakterizovaná jako: nacionalisticky a populisticky orientovaná politická strana. Souhlasíte s tím?
Souhlasím se slovem nacionalistická, neboť na tom nevidím nic špatného. Spíše naopak. A populismus? Když se podíváte na dnešní vládní garnituru, kdo z nich není populista? Kdo z nich před volbami neslibuje všechno možné, aby vzápětí nic nesplnil?

Media situaci v Litvínově popisovala všelijak. Jak to tam vypadalo podle vás?
Každý, kdo byl v tento den na místě musí konstatovat, že tam došlo k velkému pochybení policie, když nedovolila dokončit naplánovaný pochod podle stanovené trasy. My jsme však už měli signály, že policie chce za každou cenu vyvolat konflikt, aby zdůvodnila tak masivní nasazení ozbrojených složek.

Jsou snahy stranu zrušit. V případě, že by se tak stalo, jak byste postupovali?
Já to vnímám jako jednoznačnou snahu zlikvidovat opoziční politickou stranu. Ne náhodou přichází tento krok po krajských volbách, kdy jsme zaznamenali obrovský vzestup a stali jsme se druhou nejsilnější mimoparlamentní politickou silou v zemi. Téměř 29 tisíc hlasů je důkazem, že náš program dokáže oslovit. Na případné zrušení jsme připraveni a budeme pokračovat v naší činnosti dál, ať se to korupčníkům u moci líbí nebo ne.

Jste rasista?
Ne. Nerozlišuji lidi podle barvy pleti, ale podle toho, zda dodržují zákony této země. To je pro mě priorita.

Jaké potíže předcházeli protestní akci v Litvínově?
Já o žádných potížích nevím. Z naší strany bylo vše v pořádku, mítink na náměstí byl za ohromné účasti lidí bez problémů. Řekněte mi, kdo dnes dostane na mítink přes tisíc občanů. Nikdo. Jen Dělnická strana. A o následném pochodu jsme se již zmínil.

Budete ovlivňovat dětem výběr přátel?
Ne. Bude to jejich svobodná volba.

Autor: Václava Simeonová

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Sokolov v sobotu patřil triatlonistům
92

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení