Dvanáct měsíců uplyne od doby, kdy se cizineckým policistům na Chebsku změnil způsob práce. V neděli 21. prosince už to bude rok, kdy Česká republika vstoupila do Schengenského prostoru, a zmizely kontroly na hranicích.

Kontroly zmizely z hranic
„Kontrolní činnost se přesunula z hranic do vnitrozemí,“ popisovala mluvčí cizineckých policistů, Ilona Vaníčková, jak se jejich práce změnila. „Kontroly se teď provádí především v ubytovnách, hernách a restauračních zařízeních, ale i na nádražích a veřejných prostranstvích.“ Po odstranění pohraničních kontrol se policisté přesunuli na frekventované přeshraniční komunikace, na dálnici D5, ale také třeba do mezinárodních vlakových spojů či autobusových linek.

Policistů ubylo
O neuvěřitelnou polovinu ubylo cizineckých policistů v západních Čechách. Důvod? Organizační změny. „Tuto skutečnost je třeba zdůraznit při srovnávání výsledků činnosti policistů oblastního ředitelství v loňském roce před vstupem do Schengenského prostoru a v letošním roce,“ podotkla mluvčí.

Porovnání s 2007
Muži zákona na západě v letošním roce odhalili a zahájili prověřování 123 trestných činů, z toho 68 trestných činů v souvislosti s porušováním pobytového režimu. „Vyšetřování naprosté většiny z těchto činů ukončili policisté ve zkráceném přípravném řízení,“ sdělila Vaníčková. To tedy znamená, že pachatelé byli v krátké lhůtě předvedeni před soud.
S 339 cizinci zahájila cizinecká policie řízení o správním vyhoštění, pouze ve 14 případech skončilo toto řízení jeho zastavením.
Cizinecká policie odhalila letos téměř trojnásobně větší počet správních deliktů, které řešila v blokovém řízení a vydala za ně pokuty za 218 tisíc korun. Významně vzrostl i počet provedených pobytových kontrol a kontrol ubytovacích zařízení a objektů pro výdělečnou činnost.

Důležitá spolupráce
Cizinecká policie se v letošním roce zaměřila více i na součinnostní kontroly, ať už se jedná o spolupráci s jinými útvary policie nebo s orgány státní správy.
„Téměř denně prováděli cizinečtí policisté akce s celní správou, hasiči, Českou obchodní inspekcí a dalšími státními úřady nebo s dopravní či pořádkovou policií,“ vysvětlila mluvčí Vaníčková. „Při kontrolách vypátrali policisté 112 osob v celostátním pátrání, z toho v jednom případě osobu, na kterou byl vydán mezinárodní zatýkací rozkaz a ve třech případech na Evropský zatýkací rozkaz, a 80 cizinců vedených v evidenci nežádoucích osob.“

Kontrolují i Němci
I přes snížený personální stav pokračuje v provádění společného výkonu služby s příslušníky spolkové policie a spolupráci prohlubuje i s bavorskou zemskou policií. „Policisté německé Bundespolizei slouží společně s policisty cizinecké policie ve společných hlídkách v příhraničních oblastech jak na území naší republiky, tak i v Německu, zúčastňují se ve společných hlídkách větších schengenských vnitrostátních kontrolních akcí,“ vysvětlila mluvčí. Při společném výkonu služby policisté v letošním roce zkontrolovali o 400 osob více a odhalili o 32 přestupků více než v loňském roce. A i přes to, že celkový počet společných hlídek a společných kontrolních akcí z personálních důvodů poklesl.

A co na to lidé?
Občané si chválí, že vidí kontroly častěji na vlastní oči. „Mám takový lepší pocit, že nejsou kontroly jen na hranicích, ale naopak všude možně,“ řekl sedmapadesátiletý Jaroslav Jelínek. „Sám jsem byl jedné akce svědkem. Možná by jich jen mohl být ještě o něco víc,“ dodal.