Zákaz používání zábavní pyrotechniky v historickém jádru Chebu a na pěší zóně platí už od loňského roku. Při minulém Silvestru si z tohoto zákazu ale rozjaření němečtí turisté a vietnamští spoluobčané nic nedělali. Letos by mělo být vše jinak.

„Na městskou vyhlášku, která používání zábavní pyrotechniky zakazuje, upozorníme všechny provozovatele restaurací, barů a dalších zábavních zařízení v centru města,“ uvedl ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík.

Strážníci už proto připravují zkrácený text vyhlášky, který budou mít hostinští k dispozici a rozdají ho německým turistům. Právě ti často v podnapilém stavu odpalují petardy a ohrožují okolí. Podobný text vzniká také ve vietnamštině. Strážníci tak chtějí předejít loňskému Silvestru, kdy se stovky Vietnamců na náměstí divily, že odpalování petard je zde zakázané. Městské policii loni nezbylo, než jen kontrolovat, zda někdo nepoužívá příliš nebezpečnou pyrotechniku.

Nakonec měli záchranáři nejvíce práce s opilci. Několik minut po půlnoci museli zasahovat u namol opilé patnáctileté dívky.
„Za odpalování světlic a dalších efektů hrozí viníkům tisícikorunová bloková pokuta na místě nebo mnohem tvrdší sankce ve správním řízení,“ varoval Šmolík.

Chebané ale příliš šancí strážníkům nedávají.
„Opilcům jsou všechny vyhlášky ukradené. A je jedno, jestli to jsou Němci, Češi nebo Vietnamci. Stejně si budou střílet, jak chtějí,“ řekla chebská seniorka Anna Mašková. „Ze zákonů si v tomhle státě už nikdo nic nedělá,“ dodala.
„Jediné, co by pomohlo, je zákaz prodeje veškeré pyrotechniky. Vždyť se podívejte, kolik se jí na tržištích prodává. A včera jsem si všiml, že ji mají i v normálních obchodech,“ uvedl Petr Zatloukal z Chebu.

Strážníci i policisté se už na poslední dny letošního roku připravují.
„Dohodli jsme se už na podrobnostech spolupráce. Až do konce prosince budeme mít v terénu zesílené hlídky,“ zdůraznil šéf strážníků.