VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Cheb čeká v oblasti sociálních služeb řada změn

Cheb - Domovy seniorů přecházejí pod Správu zdravotních a sociálních služeb

25.11.2008
SDÍLEJ:

VYŠETŘENÍ ZRAKU předškolním dětem se z Chebska přesunulo do Karlovarského kraje a zájem už projevují i další regiony České republiky. Občanské sdružení Prima visus představí projekt Koukají na nás správně? na Světovém dni zraku v Praze. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Řada změn v sociální oblasti se chystá v Chebu od počátku příštího roku. Městská rozpočtová organizace Správa zdravotních a sociálních služeb, která dnes sdružuje Jesle a stacionář pro děti s očními vadami a Stacionář Mája, převezme pod svá bedra také tři chebské domovy pro seniory a poskytování služeb v těchto zařízeních.

Další změny v sociální oblasti pak vyplývají ze změn zákonů. Hodně diskutované je například vyplácení některých dávek formou poukázek. Zákon ale ještě nevstoupil pořádně v platnost a už se jedná o jeho změně.

„Stacionář pro děti s očními vadami je jediné zařízení tohoto druhu v České republice, které spravuje město,“ poznamenal ředitel Správy Robert Plachý. Jeho provoz vyžaduje ročně zhruba čtyři miliony korun.

V případě stacionáře Mája radnice chystá jeho přístavbu. Nové zázemí by tak měla získat rehabilitace a speciální výuka. V přístavbě by měl najít své místo i terapeutický bazén. Rozšíření by mělo přijít na 30 milionů korun, které chce město získat z nejrůznějších dotačních programů.
Domovy pro seniory jsou v Chebu tři: v Kamenné, Lesní a Dřevařské ulici. Jejich kapacita je necelých 140 míst. Město má v současné době 200 žádostí o umístění v některém z těchto domovů.

„Největší zájem je v této době o domov v Lesní ulici. V současné době vyřizujeme žádosti o umístění, které jsou z roku 1998,“ poznamenala vedoucí sociálního odboru chebské radnice Anna Doubková.
Z poskytovaných služeb podle ní mají chebští senioři největší zájem o donášku obědů, zajišťování nákupů či úklid domácností. „Drtivá většina ale pečovatelské služby nečerpá,“ přiznala Doubková.
Z toho vyplývá i jedna podstatná změna. „Od 1. ledna příštího roku budeme výškou nájemného zvýhodňovat ty občany, kteří budou služby odebírat,“ zdůraznila Doubková.

„V budoucnu uvažujeme o rozšíření sociálních služeb o zařízení typu hospic. Je to ale hudba budoucnosti,“ poznamenal chebský místostarosta Michal Pospíšil. Navíc bude muset město v tomto směru ještě jednat s Karlovarským krajem.
Sociálními službami se v Chebu zabývá také řada neziskových organizací. Jejich nabídkou se budeme zabývat v některém z příštích vydání.

Autor: Petr Przeczek

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení