Na chování předsedy senátu chebského Okresního soudu Zdeňka Johanna si do redakce Chebského deníku přišel postěžovat Cheban Miroslav Švantnér.

Podle něj bylo soudcovo chování vůči příbuzným obžalovaného velmi arogantní. „Z jednací síně hrubě vykázal ženu s šestiletým dítětem se slovy odveďte si toho parchanta,“ uvedl. „Rodičům obžalovaného potom nakázal, aby si sundali bundy, protože nejsou na nádraží nebo v hospodě,“ řekl Švantnér. „To se jich velmi dotklo, protože matka obžalovaného pracovala na nádraží,“ rozčílil se.

„Nepopírám, že jsem řekl, aby si sundali bundy, protože nejsou v hospodě nebo na nádraží, říkám to téměř pokaždé,“ uvedl Johann.

I veřejnost se musí u soudu chovat slušně a s tím právě odložení svršků souvisí. „Samozřejmě, pokud mi někdo řekne, že je nachlazený a je mu zima, může si bundu či kabát nechat. Stejně tak, jako pokrývku hlavy. Když má někdo důvod si ji nechat, dovolím to. S čím ale rozhodně nesouhlasím je, že bych označil dítě za parchanta,“ zdůraznil soudce.

„Jakmile vidím, že chce někdo vstoupit s dítětem do jednací síně, upozorním jej, že to není loutkové divadlo. V tomto konkrétním případě jsem ženu nevykázal, ale řekl jsem jí, že nezletilé dítě do soudní síně nesmí a aby si zařídila hlídání. A pokud hlídání nemá, aby s dítětem odešla,“ řekl. „Už jen profesní čest by mi nedovolila, abych děcko označil za smrada nebo parchanta.“

Trestní řád hovoří jasně o tom, že soudce může z veřejného jednání vykázat osobu, která se chová nevhodně, nebo nezletilé dítě.
Pokud má někdo vůči jednání soudce výhrady, může podat stížnost předsedovi soudu. K takové stížnosti se pak dotyčný soudce musí vyjádřit písemně a vysvětlit své chování.