VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Existence sekt je výzvou pro římskokatolickou církev

Cheb - Podle chebského faráře je zřejmé, že lidem cosi chybí. V dnešní uspěchané a náročné době hledají něco jednoduchého

12.5.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Oficiální informace o působení sekt na Chebsku neexistují, ale kdo z nás se nesetkal s lidmi, kteří jsou ochotni vlézt až do bytu, jen aby občana přesvědčili o tom, že jejich kroky řídí bůh.

„Přišly ke mě dvě mladé hezké dívky a mezi dveřmi mi vyprávěly o Jehovistech,“ svěřil se také chebský starosta Jan Svoboda. Je jedním z mnoha. „Já sám jsem se divil, že se ony samy někde nebaví jiným způsobem.“

Jehovisté jsou u nás ovšem uznanou církví. Jiného ražení jsou například scientologové. Několikrát do roka se objeví také v chebských ulicích. Občas je také možné natrefit na lidi s košíky, kteří nabízejí občanům Chebska pochutiny domácí výroby za neustálého zpěvu Hare Krišna. Nevynechají jediné dveře, aby u nich nezaklepali.

Dnes se slova sekty zpravidla používá k označování skupin hlásajících určitý světový názor a majících pochybnou pověst. Sekty vykazují určité společné rysy: stanovují pravidla pro život jednotlivců, mají své rituály a zvyky, snaží se šířit svou pravdu mezi lidmi s jiným názorem, uctívají svého mistra a přisuzují mu neomylnost.

Existuje soubor příznaků, podle kterých lze poznat, že už jde o nebezpečnou skupinu: bezvýhradná závislost na svém vůdci, jehož učení je vydáváno za zákon, zákaz kritiky a pochybností o učení sekty, vlastní svědomí nemá nejmenší význam, na prvním místě stojí práce pro skupinu a shánění peněz.
Na začátku bývá okouzlení. Oblíbeným loveckým trikem je při lovu nasazovat na chlapce děvčata a obráceně.
„Sekty se často dotýkají oblastí, které my, oficiální církve, nezvládáme,“ poznamenal chebský farář římskokatolické církve Petr Hruška.
„Je to přijetí a vztahy. Členům slíbí jistotu a jednoduchý výklad světa,“ řekl.

Lidé, kteří se nechají zlákat, jako by vypnuli mozek. Autorita vůdce sekty bývá často tak velká, že se členové nechají naprosto ovládnout.
Členové sekty necítí sounáležitost s lidmi mimo kultovní skupinu.
Věnují sektě nejen veškerý svůj majetek, ale změní také způsob myšlení.
Srovnání s drogovou závislostí není úplně od věci. Většina lidí touží po klidu a pohodě. Jen málo z nich ale sáhne po heroinu. „Sektáři lidem nabídnou takovou tu otcovskou autoritu, jistotu a oporu,“ podotkl Hruška.
„To je rys něčeho, co v naší společnosti chybí. Na jedné straně je to nebezpečí, na straně druhé výzva pro oficiální církve, jak se více přiblížit lidem,“ dodal farář.

Pokud budete svým blízkým členství v sektě rozmlouvat, spíše jim potvrdíte jejich představu, že oni jsou vyvolení a celý svět je proti nim.
Jako jedinou radu lze doporučit zachovat obyčejnou lidskou laskavost k obětem sekty. Od jejich přesvědčení je sice spíše neodvrátí, ale alespoň jim usnadní případnou cestu ven. V souvislosti s množství sekt vznikla také společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů.
Je občanským sdružením, registrovaným Ministerstvem vnitra roku 1993. Vznikla jako základna informací o nových náboženských hnutích v době, kdy tyto informace chyběly.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
12.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení