VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světla nad Chebem nebylo UFO, ale létající lampiony

Cheb - Záhadná světla nad Chebem zpozorovali lidé 14. února. Podle ufologů šlo nejspíše o malé horkovzdušné lampióny

21.5.2009 2
SDÍLEJ:

Létající přání.Foto: Archiv

Záhadná světla, která se v polovině února pohybovala nad Chebem, jsou podle ufologů nejspíše létající lampióny. Případů, kdy je lidé viděli, stále přibývá. Jen v Chebu je vidělo sedm svědků.

„Pohyb velkých červených nebo žlutooranžových světel po obloze pozorují lidé už přes dva roky,“ uvedl Luboš Šafařík z plzeňského klubu psychotroniky a UFO. Badatelé dostávají o pozorování těchto světel stále desítky zpráv. Podle Šafaříka ale nejde o žádnou záhadu.
„Je to taková nová hračka, takzvané létající přání nebo thajská lucerna. V podstatě se jedná o malý papírový balónek, montgolfiéru, která se vznáší horkým vzduchem, který vytváří hořlavá hmota v jeho základně,“ vysvětlil.
A z toho vyplývá jisté nebezpečí požárů. „Stačí malý náklon balónku, papírová konstrukce vzplane a rychle padne k zemi, kde může zapálit cokoli. Třeba suchou trávu, obilí na poli nebo les,“ zdůraznil Šafařík.

Podle hasičů se něco podobného nedá vyloučit.
„O požáru, který by vznikl kvůli pádu létajícího lampiónu, nevím,“ uvedl mluvčí hasičů Karlovarského kraje František Petr. U řady požárů ve volné přírodě ale hasiči jejich příčinu neznají. Většinou jejich vznik přičítají lidské neopatrnosti.

Thajské lucerny či létající lampiony se v Česku objevily po příchodu asijské komunity. Výrobky jsou klasifikované jako zábavná pyrotechnika a podle pokynů v návodech se nesmí vypouštět v blízkosti hořlavin či v okolí suchých luk a lesů. Úplně je navíc zakázáno vypouštět je v okolí všech letišť. Nasátí do motoru letadla by totiž mohlo skončit katastrofou.

„K čemu je zákaz vypouštět lampióny v bezprostřední blízkosti něčeho, když mohou přiletět snadno i několik kilometrů,“ zdůraznil Šafařík s tím, že v sousedním Německu je používání těchto hraček zakázané.

Jedním ze svědků přeletu záhadných světel nad Chebem byl Václav Tondl s manželkou.

„Jestli to byly létající lampiony či ne nemohu potvrdit ani vyvrátit. Pamatuji si, že světla udělala před tím než zmizela nad Chebem, oblouk. Necítili jsme ale žádný vítr. Jestli foukalo ve výšce, to nevím,“ řekl. „Od té doby ale pořád koukám po obloze, jestli něco podobného neuvidím znovu,“ dodal.

Autor: Petr Przeczek

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení