Na tři stovky lidí přišly v sobotu večer zapálit svíčky na památku Martina Voborníka a Lenky Svědíkové, kteří tragicky zahynuli při dopravní nehodě u Arnoltova na Sokolovsku.

K nehodě došlo ve středu 28. ledna kolem půl desáté večer. BMW, které řídil Jaroslav Révay, při průjezdu táhlé zatáčky přejelo do protisměru, kde se bočně srazilo s protijedoucím Renaultem. Poté čelně narazilo do osobního vozidla Volvo. Jeho řidič a spolujezdkyně utrpěli smrtelná zranění, kterým na místě podlehli. Řidič BMW na místě odmítl dechovou zkoušku i odběr krve.

Pochmurný klid historického Růžového kopečku narušovala jen tichá slova útěchy, škrtání zápalek a občasné vzlyky. Atmosféra byla mrazivá. Jejímu působení podlehla i starší žena, která zkolabovala při pohledu na desítky zapálených svíček.

Sešli se zde nejen pozůstalí, ale také jejich přátelé, známí i lidé, kteří o mrtvé dvojici dříve vůbec neslyšeli.
„Neznala jsem je, ale je mi jich strašně líto, i těch, kdo tu po nich zbyli. Vždyť to byli ještě mladí lidé,“ řekla se slzami v očích Miloslava Hanušová z Chebu.

Na Růžový kopeček přišel také Jan Harazim z Chebu. Doktor Révay, kterého policie podezřívá, že nehodu v Arnoltově způsobil, srazil svým vozem v říjnu 2003 jeho manželku na výpadovce z Chebu. Policisté tehdy po půlročním vyšetřování případ odložili. Manželka pana Harazima pak po dvou letech zemřela.
„Měli ho tehdy potrestat a sebrat mu řidičák. Martin s Lenkou by tak ještě mohli žít,“ neskrýval rozrušený Harazim svůj názor. „Pan doktor nás nikdy nekontaktoval. Vůbec jsme ho nezajímali,“ dodal.

Podle Josefa Voborníka tak doktor Révay neudělal ani po neštěstí v Arnoltově. „Doktor Révay rodinu vůbec nekontaktoval,“ potvrdil Voborník. Ten je rozhodnutý bojovat nejen za potrestání viníka nehody, ale také za změnu českých zákonů.

„Teď už nejde jen o Martina a Lenku, kteří zemřeli při nehodě. Jde mi o všechny podobné případy v republice,“ řekl Josef Voborník při setkání na Růžovém kopečku. „Policie nevzala viníka, přestože způsobil smrt dvou lidí, do cely do předběžného zadržení a nechala ho na svobodě. A to je chyba v zákonech, a ty se musí změnit. Někdo tu chybu způsobil a někdo za ní musí zaplatit,“ zdůraznil.

Stomatolog Jaroslav Révay podle svých slov věděl, že se před jeho ordinací konal pietní akt. Odmítá ale cokoliv komentovat.
„Jsem na tom psychicky špatně. Nezvládnu na nic odpovědět,“ řekl Révay. Učiní prý tak až poté, co se poradí s právníkem. Na otázku, zda před tragickou nehodou pil alkohol, neodpověděl. „Mohu jen říct, že mi je vše strašně líto,“ doplnil.

Policie i o víkendu pátrala po tom, kde by případně mohl chebský zubař v den tragické nehody popíjet. V pátek dokonce požádala o pomoc veřejnost.
„U muže nelze vyloučit vliv alkoholu, protože se odmítl podrobit dechové i krevní zkoušce. Právě proto policisté žádají případné svědky o informace k pohybu tohoto muže v odpoledních a večerních hodinách. Policii by pomohly informace, kde se muž pohyboval, zejména v jakých restauračních zařízeních. A zda byl viděn při požívání alkoholických nápojů. Lidé mohou volat na linku 158,“ sdělila tisková mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.
Podle informací Deníku rozjela policie mravenčí práci. Policisté objížděli restaurační zařízení a pátrali po tom, zda a kolik toho mohl Révay před jízdou vypít. Pátrání dál pokračuje.