VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výprask za známky není rozumné řešení

Cheb - Chebský psycholog varuje – pokud rodiče svou ratolest za vysvědčení potrestají, mohou negativně ovlivnit její postoj ke vzdělávání

18.6.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Marcela Kořínková

Školáci mají dva měsíce volna téměř na dosah. Někteří ale stále myslí spíš na své známky než na prázdninový program. Ne vždy se totiž dětem podaří přinést vysvědčení, které je podle představ rodičů. Ratolesti jsou pak pod obrovským tlakem. Mnohé děti pohltí na konci školního roku strach z reakce rodičů. Podle mluvčího záchranářů Lukáše Hutty si naštěstí nepamatují, že by si školák kvůli vysvědčení sáhl na život. Pokud již děti nevědí, jak dál, volí spíš konzultaci na Lince důvěry či krátkodobý útěk z domova.

Podle odborníků je důležité, aby rodiče pod vlivem emocí nereagovali nepřiměřeně. „Rodiče by si měli s dětmi v klidu promluvit a najít, kde je problém,“ vysvětlil chebský psycholog Ján Pobežal. „Nejhorší je za vysvědčení trestat,“ uvedl. „Pro dítě se stane škola rizikovou záležitostí a ovlivní to celkový postoj k procesu vzdělávání.“

Některé ratolesti mohou nabýt dojmu, že jakmile nebudou dobré, budou automaticky potrestané. Mnohé proto využijí možnosti odborné konzultace na lince důvěry. Její pracovníci v době pololetních prázdnin a na konci školního roku registrují zvýšený zájem o rady.

Odborní konzultanti celostátní Linky bezpečí řešili letos v lednu 27 telefonátů týkajících se vysvědčení, 78 dětských volání se týkalo přímo strachu z reakce rodičů. Školní problematika obecně se během ledna objevila ve 235 případech.

„Oproti předchozím rokům jsme během ledna nezaznamenali výraznější nárůst hovorů s problematikou vysvědčení. Nicméně u všech hovorů na Linku bezpečí dochází v poslední době k prodlužování jejich délky. To poukazuje na skutečnost, že témata, se kterými se děti na Linku bezpečí obracejí, mohou být závažnější,“ komentuje situaci Martin Klouda, vedoucí Linky bezpečí.

Témata týkající se školy s blížícím se vysvědčením každoročně rostou během ledna a června, kdy tvoří 11 procent z celkového počtu hovorů. V ostatních měsících školní tématika zaujímá podíl kolem 9 procent, vyjma prázdnin.

Úsilí dítěte o dosažení dobrých známek by mělo být vždy úměrné jeho možnostem. Každý rodič by si měl vzpomenout na svoje vysvědčení a nesnažit se svého potomka stresovat pohrůžkou fyzického násilí nebo jinými neúměrnými tresty za horší známky.
Pro rodiče, kteří si nejsou svým jednáním jistí, je připravená Rodičovská linka. Na tu se v loňském roce obraceli rodiče s třiatřiceti školními problémy. Pracovníci vysvětlí, že výprask rozhodně není rozumným řešením.

Druhým extrémním typem rodičů jsou tací, kteří svým ratolestem za vysvědčení kupují přehnaně drahé dary.
„Jsem docela konzervativní a tak svým vnukům kupuji vždy nějakou knihu, třeba encyklopedii,“ řekla Anna Dvořáková z Chebu. „Podle mého názoru jsou drahé věci, jako je počítač, pro děti spíš danajským darem.“
To ale neznamená, že odborníci všechny dary za známky zavrhují.
„Drobný dárek je dobrým nápadem, jak ocenit snahu,“ uvedl Pobežal.

Kam se obrátit?

Linka bezpečí
800 155 555 - určena dětem a dospívajícím v těžkých životních situacích
Linka vzkaz domů
800 111 113 – zaměřena zejména na děti na útěku z domova či ústavních zařízení
Rodičovská linka
840 111 234 - pomáhá řešit dospělým výchovné problémy

Místo události:
18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení