Žáky chebské Střední zdravotnické školy (SZŠ) čeká od příštího školního roku společné studium s německými kolegy. Rozbíhá se totiž nový tříletý projekt s názvem Společné ošetřovatelské postupy ČR – Bavorsko. Partnery chebské školy jsou Zdravotnická škola Marktredwitz a Odborná škola pro péči o seniory Marktredwitz.

Budoucí zdravotničtí asistenti si vyzkouší jak teorii, tak praxi v německých zařízeních, v Chebu se naopak objeví němečtí studenti. „Bude se to týkat žáků třetích ročníků, kteří mají jako cizí jazyk němčinu,“ vysvětlil ředitel SZŠ Zdeněk Hrkal.

Kromě samotné výuky plánují zúčastněné strany také společné zájmové akce, výlety a přípravu pedagogů.

„Naši žáci ještě nemají podrobné informace, ale řekneme jim je co nejdřív. Zároveň si také vyslechneme názor rodičů na tento projekt,“ poznamenal ředitel. „Pokud ale vím, Němci už se těší.“

Společné vzdělávání podporuje také Evropská unie. Na informativní schůzce představitelů měst Cheb a Marktredwitz se zástupci SZŠ se představila poslankyně Evropského parlamentu Elizabeth Schroether. „Otázka, která se objevuje na německé straně hranice je, jestli tím, že se otevře pracovní trh, nepřijdou místní o práci. Naproti tomu v České republice se objevují obavy, že zde vychovaný zdravotnický personál odejde do zahraničí,“ poznamenala poslankyně. „Náš projekt by se mohl pokusit najít nějaké řešení a odpovědi na tyto dotazy na obou stranách hranice,“ uvedla. „Další častý dotaz, který se objevuje i v Evropském parlamentu je, zda bude v cizině uznáváno vzdělání z jiné země. I to by měl náš projekt začít řešit. Také proto jsem tady, abych se dozvěděla konkrétní informace,“ sdělila poslankyně. „Chtěla bych všechny zkušenosti vzít s sebou do Štrasburgu,“ zakončila.