VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři stupně zemětřesení na Chebsku škody nenadělaly

CHEBSKO - Zemětřesení na Chebsku mělo sílu čtyř stupňů Richterovy škály. AKTUALIZOVÁNO: Přehradám ani elektrárně nebezpečí nehrozí

10.10.2008 1
SDÍLEJ:

Chebsko se od středy 8. října potýká s otřesy země. Zatím nejsilnější záchvěv byl zaznamenán v pátek 10. října v 10.08 hodin. Dosáhl síly čtyř stupňů Richterovy stupniceFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Otřesy půdy zasáhly v noci a dopoledne celé Chebsko. Zemětřesení bylo tentokrát mnohem silnější než ve středu. Otřesy a dunění zaznamenala spousta lidí.

Země se chvěla nejen v Novém Kostele a jeho okolí, ale také v Dolním Žandově vzdáleném zhruba patnáct kilometrů nebo v Kraslicích na Sokolovsku. Pohyby země byly znát i na Tachovsku nebo v Praze.

Zemětřesení se okamžitě stalo tématem číslo jedna většiny hovorů.
„Já sám jsem si v noci ničeho nevšiml. Před půl šestou ráno mne ale vzbudili osmáci degu, které chovají mé děti. Byli strašně neklidní. Podle manželky takhle vyváděli celou noc,“ řekl Vladimír Kudrna z Františkových Lázní. „V noci jsem se vzbudil. Necítil jsem otřesy, ale zaslechl jsem zvláštní dunění,“ řekl Vladimír Hána z Chebu. Zaregistroval až ranní otřesy. „Před půl šestou jsem poprvé v životě zažil zemětřesení na vlastní kůži. Těch minulých jsem si nikdy nevšiml. Má první myšlenka byla, že mi popraská barák. Druhá, že když mi spadne na hlavu, tak mi to může být úplně jedno,“ popsal Vladimír Hána svůj ranní zážitek.

„Tentokráte jsem si zemětřesení opravdu všimla,“ uvedla Květa Vorlová z chebských Hájů. „Náš pes byl doslova vyjukaný. Také se zvláštně třásla a chvěla postel. Bylo to takové neobvyklé vrnění. V noci mne dokonce strašil manžel, že nám určitě spadla chalupa v Novém Kostele. Právě tam je epicentrum!“

Otřes, ke kterému došlo v 5.22 hodin, měl sílu 3,5 stupně Richterovy stupnice.
„Epicentrum zemětřesení se nacházelo jižně od Nového Kostela v hloubce 10 kilometrů. Byl to nejsilnější otřes, který jsme zaznamenali od ledna roku 1986,“ informoval Josef Horálek, seismolog z Geofyzikálního ústavu akademie věd České republiky.
V té chvíli ještě nikdo netušil, že osm minut po desáté hodině se země otřese mnohem silněji. „Otřes měl sílu čtyř stupňů Richterovy stupnice. Lidé by se raději neměli zdržovat v blízkosti starých domů. Hrozí pád uvolněných tašek ze střech,“ varoval Horálek. Nikdo by také neměl zbytečně pobývat pod těžkými předměty na skříních či policích.

Poslední otřesy vyvolaly hlavně u starších lidí vzpomínky na zemětřesení v roce 1985. To tehdy poškodilo zhruba patnáct procent budov ve Skalné, Plesné, Dolním Žandově nebo Novém Kostele. Nejčastěji se jednalo o popraskané omítky, spadlé komíny, škvíry mezi panely a podobně. Na řadě míst se ze studní ztratila na přechodnou dobu voda.

„Podle informací, které máme měl zatím nejsilnější otřes sílu 4,1 stupně. Žádné škody ale hlášené nemáme,“ informoval starosta Nového Kostela Ota Teuber.

„Je možné, že se otřesy budou opakovat, ale nelze to říci s jistotu. Nejde ani přesně odhadnout, jakou sílu může mít další zemětřesení,“ poznamenal seismolog Horálek.

Při zatím posledním zemětřesném roji, který se na Chebsku projevil na podzim roku 2000, trvaly otřesy tři měsíce.

Přehrady jsou pod stálým dohledem

Všechny tři přehradní nádrže na Chebsku, kde se v současné době vyskytují otřesy země, jsou pod častějším dohledem pracovníků Povodí Ohře i seismologů. Potvrdili to pracovníci společnosti. Jedná se o přehradní nádrže Skalka, Jesenice a Horka. „Současný stav přehrad není zemětřesením ovlivněn,“ potvrdil mluvčí společnosti Jan Svejkovský. Na přehradě Horka, která leží nedaleko Nového Kostela se tak denně kontroluje například i zakalení vody ze sedimentu dna.

V Elektrárně Tisová nadskakovaly židle, zařízení se zemětřesení netklo

Aktuální zemětřesení na Chebsku a Sokolovsku mělo hlavní špičku v noci a poté v časném ránu, dosáhlo úrovně 3,9 stupně Richterovy stupnice.

„V normálně zděných stavbách ho lidé museli cítit. Výjimkou nebyly ani kancelářské budovy v areálu elektrárny,“ sdělil manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka. V té době byl už na pracovišti i zástupce ředitele pro výrobu Milan Andrejkovič, který celou věc zaznamenal: „Najednou se mnou židle trochu nadskočila, cítit to bylo docela dost, první reakce byla zkontrolovat zařízení. Vydrželo“ uvedl Andrejkovič.

„Vibrace v elektrárně patří mezi přísně sledované údaje, patřičná měřící zařízení nezaznamenala žádnou odchylku od normy. Je to další důkaz kvality základů budovy, velkou zkouškou bylo odstřelování komína před dvěma lety, kdy se braly otřesy za hotovou věc. Pouze se spekulovalo o jejich intenzitě. Ani tehdy nebylo možné v křivkách okamžik výbuchu najít jinak než podle časové osy,“ poznamenal Sobotka s tím, že seismická aktivita v dané lokalitě je důležitým kritériem pro stavbu elektráren, zejména se na ní klade mimořádný důraz při plánování jaderných zdrojů.

(Petr Przeczek, Vladimír Kučera, Jan Buriánek, Milan Hloušek)

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
10.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení