VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemětřesení zaznamenaly i přístroje v Čechách

Nový Kostel - Na grafu ze seismografu v Novém Kostele byly jasně vidět otřesy země v Itálii

10.4.2009
SDÍLEJ:

Záznam ze seismografu v Novém Kostele, který zachytil otřesy země v ItáliiFoto: Foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Otřesy půdy, které zasáhly italské město Aquila silou 6,7 stupňů Richterovy stupnice zaregistrovaly i seismografy na Chebsku. Nemohli je však pocítit lidé.

„Zemětřesné vlny zaznamenaly všechny přístroje v České republice,“ řekl seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze. „Nemohli je ale zaznamenat lidé, protože seismické vlny překonaly vzdálenost 800 kilometrů a utlumily se,“ informoval. Některé lidi, kteří se o zemětřesení zajímají, udivilo, když na počítači spatřili graf seismických vln, které zaznamenaly přístroje u Nového Kostela.

„Vůbec jsem si nemyslel, že je to možné pocítit i tady,“ řekl Karel Nový z Chebu. „Nic jsem však nepostřehl,“ doplnil.
Podle seismologa Horálka se však přímo na Geofyzikální ústav lidé neobrátili. „Nezaznamenali jsme žádné dotazy od lidí, kteří spatřili graf zemětřesení,“ podotkl. Někteří lidé si ihned vzpomněli na zemětřesení, které se od listopadu projevovalo na západě Čech.

„Když jsem viděla v televizi, jaké škody v Itálii po zemětřesení vznikly, znejistěla jsem,“ pověděla Marie Sedláčková z Chebu. „Vždyť největší otřesy v Čechách měly kolem 4 stupňů Richterovy škály a to není o tolik méně.“


Poslední nejsilnější projevy zemětřesení na Chebsku měly sílu 3, 9 stupňů Richterovy škály 14. října a 3, 7, 28. října 2008. Kromě toho lidé zaznamenali sérii dalších malých zemětřesení, jejichž magnitudo bylo kolem 2 stupňů Richterovy stupnice. „Nejsilnější projevy zemětřesení na Chebsku už skončily,“ podotkl Josef Horálek.

Autor: Jan Buriánek

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení