Otřesy půdy, které zasáhly italské město Aquila silou 6,7 stupňů Richterovy stupnice zaregistrovaly i seismografy na Chebsku. Nemohli je však pocítit lidé.

„Zemětřesné vlny zaznamenaly všechny přístroje v České republice,“ řekl seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze. „Nemohli je ale zaznamenat lidé, protože seismické vlny překonaly vzdálenost 800 kilometrů a utlumily se,“ informoval. Některé lidi, kteří se o zemětřesení zajímají, udivilo, když na počítači spatřili graf seismických vln, které zaznamenaly přístroje u Nového Kostela.

„Vůbec jsem si nemyslel, že je to možné pocítit i tady,“ řekl Karel Nový z Chebu. „Nic jsem však nepostřehl,“ doplnil.
Podle seismologa Horálka se však přímo na Geofyzikální ústav lidé neobrátili. „Nezaznamenali jsme žádné dotazy od lidí, kteří spatřili graf zemětřesení,“ podotkl. Někteří lidé si ihned vzpomněli na zemětřesení, které se od listopadu projevovalo na západě Čech.

„Když jsem viděla v televizi, jaké škody v Itálii po zemětřesení vznikly, znejistěla jsem,“ pověděla Marie Sedláčková z Chebu. „Vždyť největší otřesy v Čechách měly kolem 4 stupňů Richterovy škály a to není o tolik méně.“


Poslední nejsilnější projevy zemětřesení na Chebsku měly sílu 3, 9 stupňů Richterovy škály 14. října a 3, 7, 28. října 2008. Kromě toho lidé zaznamenali sérii dalších malých zemětřesení, jejichž magnitudo bylo kolem 2 stupňů Richterovy stupnice. „Nejsilnější projevy zemětřesení na Chebsku už skončily,“ podotkl Josef Horálek.